Bransje 47.520 · Innlandet
Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Innlandet: 116 foretak, median omsetning 6,3 mill kr (2025)
116 aktive foretak · 493 ansatte · regnskapsår 2025
116 aktive foretak inngår i statistikken for Innlandet med til sammen 493 registrerte ansatte. Av de 80 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 6,3 mill kr og en driftsmargin på 1,7 prosent. 59 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 30 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 116
- Registrerte i alt
- 120
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 493
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 35 (30 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 8
- Median driftsinntekter
- 6,3 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 860 mill kr
- Median driftsmargin
- 1,7 %
- Positivt driftsresultat
- 59 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak falt fra 7 i 2024 til 6 i 2025 (-14 %). Median driftsinntekter gikk fra 6,1 mill kr i 2024 til 6,3 mill kr i 2025 (+2 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 5 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 3 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 3 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 7 | – | 71 | 782 mill kr | 6,1 mill kr | 4,1 % |
| 2025 | 6 | – | 80 | 860 mill kr | 6,3 mill kr | 1,7 % |
| 2026 (hittil) | 3 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
70 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 35 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 81 | 69,8 % |
| 5 til 9 | 21 | 18,1 % |
| 10 til 49 | 14 | 12,1 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (90), ENK (22), ANS (2), SA (1).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Byggsenteret Toten Lena Jernvare AS med 78,1 mill kr og 24 ansatte. De ti største står for 403 mill kr, som er 47 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Byggsenteret Toten Lena Jernvare AS | 78,1 mill kr | 24 | Østre Toten |
| 2 | Odals Innkjøpslag SA | 78,1 mill kr | 16 | Sør-Odal |
| 3 | Solør Skaft AS | 40,0 mill kr | 15 | Åsnes |
| 4 | Erik Tømmeraas AS | 38,8 mill kr | 15 | Kongsvinger |
| 5 | Nye Skog og Hage AS | 37,5 mill kr | 21 | Lillehammer |
| 6 | Hage og Fritidsmaskiner AS | 28,9 mill kr | 9 | Gjøvik |
| 7 | Interiørsenteret AS | 28,8 mill kr | 11 | Nord-Aurdal |
| 8 | Stangeskovene Volden AS | 26,2 mill kr | 19 | Eidskog |
| 9 | Innlandet Maskin AS | 23,6 mill kr | 5 | Elverum |
| 10 | Landbruk og Verktøy AS | 23,3 mill kr | 12 | Gran |
| 11 | Odal Maling og Vedlikehold AS | 21,0 mill kr | 16 | Sør-Odal |
| 12 | Bygger'n Skjåk AS | 20,3 mill kr | 8 | Skjåk |
| 13 | Trelasten Elverum AS | 20,0 mill kr | 7 | Åmot |
| 14 | Bredesen Opset Byggtorget AS | 19,3 mill kr | 12 | Grue |
| 15 | Byggpartner AS | 19,2 mill kr | 10 | Rendalen |
| 16 | SPS Hagemaskiner AS | 19,2 mill kr | 6 | Ringsaker |
| 17 | Dokka Farge og Miljø AS | 18,2 mill kr | 11 | Nordre Land |
| 18 | Elverum Farvehandel AS | 17,3 mill kr | 14 | Elverum |
| 19 | Floor Factory Ringsaker AS | 16,7 mill kr | – | Ringsaker |
| 20 | Skog og Hyttesenter AS | 16,7 mill kr | 5 | Elverum |
Se også
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i hele Norge
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Vestland (201)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Akershus (164)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Oslo (134)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Rogaland (122)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Agder (121)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Trøndelag (118)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Østfold (110)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Møre og Romsdal (91)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Vestfold (87)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Buskerud (78)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Nordland (77)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Telemark (71)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Finnmark (48)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Troms (40)
- Næringslivet i Innlandet
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 47.520 (detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass) og forretningsadresse i Innlandet. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.