Hopp til innhold
Tallbasen

Fylke

Næringslivet i Innlandet: 72 422 foretak, 125 323 ansatte, median omsetning 1,3 mill kr (2025)

72 422 aktive foretak · 125 323 ansatte · regnskapsår 2025

72 422 aktive foretak inngår i statistikken for Innlandet med til sammen 125 323 registrerte ansatte. Av de 18 316 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 1,3 mill kr og en driftsmargin på 6,2 prosent. 60 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 7 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.

Nøkkeltallregnskapsåret 2025, 18 316 årsregnskap i grunnlaget

Aktive foretak
72 422
Registrerte i alt
74 612
Ansatte i alt (i underenhetene)
125 323
Foretak med 5 eller flere ansatte
4 933 (7 %)
Median ansatte (foretak med 5+)
11
Median driftsinntekter
1,3 mill kr
Sum driftsinntekter
453 mrd kr
Median driftsmargin
6,2 %
Positivt driftsresultat
60 % av foretakene

Utvikling 2021 til 2026nyregistreringer, konkurser og regnskap per år

Antall nyregistrerte foretak økte fra 3 904 i 2024 til 4 320 i 2025 (+11 %). Median driftsinntekter gikk fra 1,4 mill kr i 2024 til 1,3 mill kr i 2025 (-7 %).

ÅrNyregistrerteKonkurserÅrsregnskapSum driftsinntekterMedian driftsinntekterMedian driftsmargin
2021 3 958– – – – –
2022 3 823– – – – –
2023 3 971– 1 587 19,3 mrd kr 1,3 mill kr 5,7 %
2024 3 904– 15 911 412 mrd kr 1,4 mill kr 6,0 %
2025 4 320– 18 316 453 mrd kr 1,3 mill kr 6,2 %
2026 (hittil) 3 686159 – – – –

Regnskapstall vises bare for år der minst fem foretak i utvalget har levert årsregnskap. Regnskapsår der Brønnøysundregistrene trolig har registrert beløpene i feil enhet (mer enn 500 ganger høyere eller lavere enn året før og etter), er holdt utenfor summer, medianer og lister over største foretak. Regnskapsbasen har fullstendig dekning for de to siste regnskapsårene; eldre år er ufullstendige og vises ikke. Konkurser vises fra 2026: for tidligere år mangler kilden mange konkurser (foretak som senere er slettet), så tallene ville vist datadekning og ikke utvikling.

Størrelsesfordelingetter antall ansatte, aktive foretak

93 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 4 477 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 456 har 50 eller flere.

AnsatteForetakAndel
Under 5 eller ingen67 48993,2 %
5 til 92 1042,9 %
10 til 492 3733,3 %
50 til 2493530,5 %
250 eller flere1030,1 %

Vanligste organisasjonsformer: ENK (34 632), AS (22 175), FLI (9 345), ESEK (1 640).

Største foretaketter driftsinntekter i 2025

Det største foretaket målt i driftsinntekter er Helse Sør-Øst RHF med 124 mrd kr og 189 ansatte. De ti største står for 231 mrd kr, som er 51 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.

#ForetakDriftsinntekterAnsatteKommune
1 Helse Sør-Øst RHF* 124 mrd kr189 Hamar
2 Norsk Tipping AS* 57,6 mrd kr459 Hamar
3 Sulland Holding AS 11,8 mrd kr– Gjøvik
4 Asko Hedmark AS 9,1 mrd kr371 Ringsaker
5 Elvia AS 8,3 mrd kr939 Hamar
6 Nammo Raufoss AS 5,4 mrd kr1 865 Vestre Toten
7 Glommen Mjøsen Skog SA 4,3 mrd kr144 Elverum
8 Hafslund Kraft Innlandet AS 4,1 mrd kr– Lillehammer
9 Moelven Virke AS 3,6 mrd kr5 Ringsaker
10 K A Rasmussen AS 3,3 mrd kr79 Hamar
11 Nortømmer AS 3,2 mrd kr72 Elverum
12 Coop Innlandet SA 3,0 mrd kr969 Ringsaker
13 Benteler Automotive Raufoss AS 2,8 mrd kr485 Vestre Toten
14 Autoplan AS 2,5 mrd kr77 Løten
15 Møller Bil Innlandet AS 2,5 mrd kr277 Ringsaker
16 Asko Oppland AS 2,5 mrd kr101 Nord-Aurdal
17 Sulland Auto AS 2,2 mrd kr229 Hamar
18 Anlegg Øst Entreprenør AS 2,0 mrd kr391 Lillehammer
19 Gausdal Landhandleri AS 1,8 mrd kr455 Lillehammer
20 Stora Enso Skog AS 1,6 mrd kr– Elverum

* Helse Sør-Øst RHF: Regionalt helseforetak. Driftsinntektene er i hovedsak statlige midler som går videre til helseforetakene i hele regionen, også i andre fylker.

* Norsk Tipping AS: Driftsinntektene gjelder spill solgt i hele landet, ikke bare i fylket eller kommunen der selskapet er registrert.

Foretakene er plassert etter forretningsadressen. Store foretak kan ha virksomhet og inntekter også andre steder.

Lenkene går til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.

Bransjemiksde ti største næringene etter antall foretak

Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers er størst med 5 035 foretak, det vil si 7 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.

Kommuner i Innlandetde største etter antall foretak

Slik er tallene beregnet

Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.

«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med forretningsadresse i Innlandet. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.

Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.

Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.

Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.