Bransje 47.520 · Akershus
Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Akershus: 164 foretak, median omsetning 5,0 mill kr (2025)
164 aktive foretak · 675 ansatte · regnskapsår 2025
164 aktive foretak inngår i statistikken for Akershus med til sammen 675 registrerte ansatte. Av de 96 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 5,0 mill kr og en driftsmargin på 1,6 prosent. 54 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 21 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 164
- Registrerte i alt
- 178
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 675
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 35 (21 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 8
- Median driftsinntekter
- 5,0 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 13,3 mrd kr
- Median driftsmargin
- 1,6 %
- Positivt driftsresultat
- 54 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak falt fra 18 i 2024 til 7 i 2025 (-61 %). Median driftsinntekter gikk fra 4,8 mill kr i 2024 til 5,0 mill kr i 2025 (+6 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 13 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 9 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 8 | – | 15 | 178 mill kr | 3,0 mill kr | 0,4 % |
| 2024 | 18 | – | 93 | 12,8 mrd kr | 4,8 mill kr | 1,8 % |
| 2025 | 7 | – | 96 | 13,3 mrd kr | 5,0 mill kr | 1,6 % |
| 2026 (hittil) | 9 | 1 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
79 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 31 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 4 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 129 | 78,7 % |
| 5 til 9 | 21 | 12,8 % |
| 10 til 49 | 10 | 6,1 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 4 | 2,4 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (126), ENK (29), ANS (3), DA (3).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Biltema Norge AS med 5,6 mrd kr og 2 199 ansatte. De ti største står for 12,7 mrd kr, som er 96 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Biltema Norge AS | 5,6 mrd kr | 2 199 | Ullensaker |
| 2 | Jula Norge AS | 3,4 mrd kr | 990 | Lørenskog |
| 3 | Megaflis AS | 2,3 mrd kr | 626 | Asker |
| 4 | Jernia Detalj AS | 1,0 mrd kr | 658 | Ås |
| 5 | Støk Handel AS | 92,4 mill kr | 8 | Nannestad |
| 6 | Stangeskovene Bjerke AS | 78,0 mill kr | 20 | Nannestad |
| 7 | Gardenstore AS | 66,4 mill kr | 6 | Nordre Follo |
| 8 | Tangen Trelast AS | 65,2 mill kr | 34 | Nesodden |
| 9 | Nortekk Taksenter AS | 57,3 mill kr | 7 | Lillestrøm |
| 10 | Brødrene Børresen Fliser AS | 46,9 mill kr | 9 | Bærum |
| 11 | Xl-Bygg Eidsvoll AS | 44,1 mill kr | – | Eidsvoll |
| 12 | Dør & Vindu Oslo AS | 36,1 mill kr | 7 | Bærum |
| 13 | Portspesialisten AS | 28,7 mill kr | 9 | Lillestrøm |
| 14 | Peisbutikken AS | 25,9 mill kr | – | Bærum |
| 15 | Skanva AS | 25,7 mill kr | – | Nordre Follo |
| 16 | Hurdal Byggevare AS | 24,3 mill kr | 16 | Hurdal |
| 17 | Ellefsen Sikkerhet AS | 23,0 mill kr | 10 | Bærum |
| 18 | Aqua Rør og Flis AS | 22,8 mill kr | 17 | Ås |
| 19 | Wallax AS | 22,6 mill kr | 5 | Bærum |
| 20 | City Farger AS | 19,3 mill kr | 14 | Frogn |
Se også
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i hele Norge
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Vestland (201)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Oslo (134)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Rogaland (122)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Agder (121)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Trøndelag (118)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Innlandet (116)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Østfold (110)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Møre og Romsdal (91)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Vestfold (87)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Buskerud (78)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Nordland (77)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Telemark (71)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Finnmark (48)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Troms (40)
- Næringslivet i Akershus
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 47.520 (detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass) og forretningsadresse i Akershus. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.