Bransje 47.520 · Agder
Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Agder: 121 foretak, median omsetning 5,6 mill kr (2025)
121 aktive foretak · 643 ansatte · regnskapsår 2025
121 aktive foretak inngår i statistikken for Agder med til sammen 643 registrerte ansatte. Av de 83 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 5,6 mill kr og en driftsmargin på 3,9 prosent. 69 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 31 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 121
- Registrerte i alt
- 126
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 643
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 38 (31 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 12
- Median driftsinntekter
- 5,6 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 1,2 mrd kr
- Median driftsmargin
- 3,9 %
- Positivt driftsresultat
- 69 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak falt fra 5 i 2024 til 4 i 2025 (-20 %). Median driftsinntekter gikk fra 6,6 mill kr i 2024 til 5,6 mill kr i 2025 (-15 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 10 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 11 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 1 | – | 6 | 60,2 mill kr | 6,7 mill kr | 0,4 % |
| 2024 | 5 | – | 73 | 1,1 mrd kr | 6,6 mill kr | 1,1 % |
| 2025 | 4 | – | 83 | 1,2 mrd kr | 5,6 mill kr | 3,9 % |
| 2026 (hittil) | 6 | 1 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
69 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 38 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 83 | 68,6 % |
| 5 til 9 | 13 | 10,7 % |
| 10 til 49 | 25 | 20,7 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (99), ENK (17), DA (2), ANS (1).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Grønt Fokus AS med 155 mill kr og 18 ansatte. De ti største står for 699 mill kr, som er 58 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Grønt Fokus AS | 155 mill kr | 18 | Kristiansand |
| 2 | Odde Sagbruk AS | 116 mill kr | 35 | Evje og Hornnes |
| 3 | Megaflis Sørlandsparken AS | 84,0 mill kr | 20 | Kristiansand |
| 4 | Megaflis Agderparken AS | 74,8 mill kr | 22 | Arendal |
| 5 | Grundes Byggshop AS | 53,7 mill kr | 17 | Arendal |
| 6 | Øvrebø Kassefabrikk AS | 50,0 mill kr | 14 | Vennesla |
| 7 | Løddesøl Sagbruk & Høvleri AS | 49,8 mill kr | 11 | Arendal |
| 8 | Efa Marked Lyngdal AS | 40,6 mill kr | 22 | Lyngdal |
| 9 | Otra Trelast AS | 39,6 mill kr | 19 | Evje og Hornnes |
| 10 | Birkenes Byggsenter AS | 36,0 mill kr | 10 | Birkenes |
| 11 | Sør Tre AS | 34,7 mill kr | 13 | Kristiansand |
| 12 | Odden Farve & Interiør AS | 33,2 mill kr | 14 | Grimstad |
| 13 | Corona Interiør AS | 29,8 mill kr | 21 | Kristiansand |
| 14 | Arendals Farvehandel AS | 28,7 mill kr | 8 | Arendal |
| 15 | Bjordammen AS | 22,5 mill kr | 17 | Gjerstad |
| 16 | Varme i Sør AS | 20,8 mill kr | 5 | Kristiansand |
| 17 | Malerbua AS | 20,8 mill kr | 25 | Farsund |
| 18 | Torjesen Jernvare AS | 18,4 mill kr | 16 | Kristiansand |
| 19 | Kastanjehagen AS | 18,4 mill kr | 12 | Vennesla |
| 20 | Olav Stormo AS | 14,9 mill kr | 13 | Arendal |
Se også
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i hele Norge
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Vestland (201)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Akershus (164)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Oslo (134)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Rogaland (122)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Trøndelag (118)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Innlandet (116)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Østfold (110)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Møre og Romsdal (91)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Vestfold (87)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Buskerud (78)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Nordland (77)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Telemark (71)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Finnmark (48)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Troms (40)
- Næringslivet i Agder
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 47.520 (detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass) og forretningsadresse i Agder. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.