Bransje 47.520
Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Norge: 1 614 foretak, median omsetning 6,7 mill kr (2025)
1 614 aktive foretak · 7 569 ansatte · regnskapsår 2025
1 614 aktive foretak inngår i statistikken for Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass med til sammen 7 569 registrerte ansatte. Av de 1 047 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 6,7 mill kr og en driftsmargin på 2,3 prosent. 60 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 29 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 1 614
- Registrerte i alt
- 1 694
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 7 569
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 463 (29 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 9
- Median driftsinntekter
- 6,7 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 32,6 mrd kr
- Median driftsmargin
- 2,3 %
- Positivt driftsresultat
- 60 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak falt fra 94 i 2024 til 56 i 2025 (-40 %). Median driftsinntekter gikk fra 7,3 mill kr i 2024 til 6,7 mill kr i 2025 (-8 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 92 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 89 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 68 | – | 89 | 6,5 mrd kr | 6,1 mill kr | 0,5 % |
| 2024 | 94 | – | 963 | 35,9 mrd kr | 7,3 mill kr | 1,9 % |
| 2025 | 56 | – | 1 047 | 32,6 mrd kr | 6,7 mill kr | 2,3 % |
| 2026 (hittil) | 70 | 8 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
71 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 452 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 11 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 1 151 | 71,3 % |
| 5 til 9 | 239 | 14,8 % |
| 10 til 49 | 213 | 13,2 % |
| 50 til 249 | 5 | 0,3 % |
| 250 eller flere | 6 | 0,4 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (1 275), ENK (231), NUF (51), DA (21).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Biltema Norge AS med 5,6 mrd kr og 2 199 ansatte. De ti største står for 18,4 mrd kr, som er 57 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Biltema Norge AS | 5,6 mrd kr | 2 199 | Ullensaker |
| 2 | Maxbo AS | 4,5 mrd kr | 1 209 | Oslo |
| 3 | Jula Norge AS | 3,4 mrd kr | 990 | Lørenskog |
| 4 | Megaflis AS | 2,3 mrd kr | 626 | Asker |
| 5 | Jernia Detalj AS | 1,0 mrd kr | 658 | Ås |
| 6 | Modena Fliser AS | 435 mill kr | 131 | Sandnes |
| 7 | Flügger Norway AS | 408 mill kr | 163 | Oslo |
| 8 | Gunvald Johansen Handel AS | 327 mill kr | 114 | Bodø |
| 9 | Right Price Tiles AS | 302 mill kr | 80 | Oslo |
| 10 | Designkupp AS | 194 mill kr | 10 | Sarpsborg |
| 11 | Eggedal Sag AS | 179 mill kr | 86 | Sigdal |
| 12 | Xl-Bygg Hellvik AS | 162 mill kr | 40 | Eigersund |
| 13 | Grønt Fokus AS | 155 mill kr | 18 | Kristiansand |
| 14 | Andersen AS | 138 mill kr | 45 | Årdal |
| 15 | Jabs Norway AS | 132 mill kr | – | Tønsberg |
| 16 | Byggtorget Lofoten AS | 129 mill kr | 30 | Vestvågøy |
| 17 | Arnulf Hansen og Co AS | 116 mill kr | 32 | Rødøy |
| 18 | Odde Sagbruk AS | 116 mill kr | 35 | Evje og Hornnes |
| 19 | Bygghjemme Norge AS | 113 mill kr | – | Færder |
| 20 | Bad.no AS | 110 mill kr | 14 | Bergen |
Fordeling på fylker
Vestland er størst med 211 foretak, det vil si 12 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
Se også
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Vestland (201)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Akershus (164)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Oslo (134)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Rogaland (122)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Agder (121)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Trøndelag (118)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Innlandet (116)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Østfold (110)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Møre og Romsdal (91)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Vestfold (87)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Buskerud (78)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Nordland (77)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Telemark (71)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Finnmark (48)
- Detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass i Troms (40)
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 47.520 (detaljhandel med jernvarer, byggevarer, fargevarer og glass) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.