Bransje 79.121 · Troms
Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Troms: 145 foretak, median omsetning 1,4 mill kr (2025)
145 aktive foretak · 289 ansatte · regnskapsår 2025
145 aktive foretak inngår i statistikken for Troms med til sammen 289 registrerte ansatte. Av de 69 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 1,4 mill kr og en driftsmargin på 4,9 prosent. 55 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 13 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 145
- Registrerte i alt
- 149
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 289
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 19 (13 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 12
- Median driftsinntekter
- 1,4 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 521 mill kr
- Median driftsmargin
- 4,9 %
- Positivt driftsresultat
- 55 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 5 i 2024 til 9 i 2025 (+80 %). Median driftsinntekter gikk fra 1,5 mill kr i 2024 til 1,4 mill kr i 2025 (-10 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 10 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 12 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 9 | – | 5 | 12,9 mill kr | 2,0 mill kr | 13,5 % |
| 2024 | 5 | – | 64 | 435 mill kr | 1,5 mill kr | 3,8 % |
| 2025 | 9 | – | 69 | 521 mill kr | 1,4 mill kr | 4,9 % |
| 2026 (hittil) | 5 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
87 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 19 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 126 | 86,9 % |
| 5 til 9 | 5 | 3,4 % |
| 10 til 49 | 14 | 9,7 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (85), ENK (40), FLI (14), DA (3).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Best Arctic AS med 123 mill kr og 17 ansatte. De ti største står for 367 mill kr, som er 70 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Best Arctic AS | 123 mill kr | 17 | Tromsø |
| 2 | Tromsø Lapland - Sami Experience AS | 52,1 mill kr | 12 | Tromsø |
| 3 | Destination Tromsø AS | 51,3 mill kr | – | Balsfjord |
| 4 | The Norwegian Travel Company AS | 42,6 mill kr | 9 | Tromsø |
| 5 | Full Steam Activity AS | 24,3 mill kr | 23 | Tromsø |
| 6 | Lyngen Experience Drift AS | 16,7 mill kr | 13 | Lyngen |
| 7 | Fjellheisen Panorama AS | 15,6 mill kr | 30 | Tromsø |
| 8 | Wilsgård Reiseliv AS | 14,1 mill kr | 17 | Senja |
| 9 | Hermes Ii AS | 13,9 mill kr | 41 | Tromsø |
| 10 | The Green Adventure Tours AS | 12,7 mill kr | – | Senja |
| 11 | N Soul Adventures AS | 12,7 mill kr | 12 | Tromsø |
| 12 | Amazing Aurora AS | 10,3 mill kr | – | Tromsø |
| 13 | Reise AS | 9,9 mill kr | 8 | Tromsø |
| 14 | Sea Troll AS | 9,8 mill kr | 20 | Tromsø |
| 15 | Toccata AS | 9,6 mill kr | 27 | Tromsø |
| 16 | Aurora Borealis Tromsø AS | 9,5 mill kr | 12 | Tromsø |
| 17 | Duen Experience AS | 8,1 mill kr | 10 | Senja |
| 18 | Northern Yachting AS | 7,8 mill kr | – | Tromsø |
| 19 | 10xnorth AS | 7,8 mill kr | – | Tromsø |
| 20 | Active Tromso AS | 6,7 mill kr | – | Tromsø |
Se også
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i hele Norge
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Oslo (487)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Vestland (296)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Akershus (263)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Trøndelag (215)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Rogaland (188)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Nordland (172)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Innlandet (158)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Agder (135)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Østfold (118)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Buskerud (117)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Møre og Romsdal (111)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Vestfold (97)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Finnmark (71)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Telemark (47)
- Næringslivet i Troms
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 79.121 (aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører) og forretningsadresse i Troms. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.