Bransje 79.121 · Akershus
Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Akershus: 263 foretak, median omsetning 411 k kr (2025)
263 aktive foretak · 95 ansatte · regnskapsår 2025
263 aktive foretak inngår i statistikken for Akershus med til sammen 95 registrerte ansatte. Av de 82 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 411 k kr og en driftsmargin på 4,9 prosent. 54 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 4 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 263
- Registrerte i alt
- 276
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 95
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 11 (4 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 7
- Median driftsinntekter
- 411 k kr
- Sum driftsinntekter
- 276 mill kr
- Median driftsmargin
- 4,9 %
- Positivt driftsresultat
- 54 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 13 i 2024 til 21 i 2025 (+62 %). Median driftsinntekter gikk fra 504 k kr i 2024 til 411 k kr i 2025 (-18 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 19 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 23 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 15 | – | 8 | 46,0 mill kr | 429 k kr | 3,0 % |
| 2024 | 13 | – | 72 | 204 mill kr | 504 k kr | 4,4 % |
| 2025 | 21 | – | 82 | 276 mill kr | 411 k kr | 4,9 % |
| 2026 (hittil) | 23 | 1 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
96 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 11 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 252 | 95,8 % |
| 5 til 9 | 8 | 3,0 % |
| 10 til 49 | 3 | 1,1 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: ENK (116), AS (105), FLI (30), ANS (3).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Nært AS med 36,0 mill kr og 5 ansatte. De ti største står for 201 mill kr, som er 73 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Nært AS | 36,0 mill kr | 5 | Lillestrøm |
| 2 | Eventgarden AS | 30,1 mill kr | 19 | Lillestrøm |
| 3 | Lead Event AS | 30,1 mill kr | 6 | Lillestrøm |
| 4 | Park Amusement Drift AS | 22,7 mill kr | – | Bærum |
| 5 | Management Events Norway AS | 20,4 mill kr | – | Bærum |
| 6 | Cred AS | 19,3 mill kr | – | Asker |
| 7 | Aha Opplevelser AS | 13,9 mill kr | – | Bærum |
| 8 | Glennewedding AS | 10,5 mill kr | 16 | Frogn |
| 9 | Front of House AS | 9,1 mill kr | – | Bærum |
| 10 | Turbobla Adventure AS | 8,9 mill kr | – | Asker |
| 11 | Eduplanet AS | 7,0 mill kr | – | Ås |
| 12 | Sport-Event AS | 6,5 mill kr | 13 | Lillestrøm |
| 13 | Ess Event | 6,3 mill kr | – | Lørenskog |
| 14 | Bordglede AS | 5,9 mill kr | 5 | Bærum |
| 15 | Scenorama AS | 4,2 mill kr | – | Bærum |
| 16 | Wiih Event AS | 4,2 mill kr | – | Bærum |
| 17 | Event 4 Fun AS | 4,0 mill kr | – | Lørenskog |
| 18 | Melhus på Breen AS | 3,9 mill kr | 9 | Nes |
| 19 | Utvalgte Spisesteder AS | 2,9 mill kr | 6 | Lunner |
| 20 | PKR AS | 2,7 mill kr | – | Frogn |
Se også
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i hele Norge
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Oslo (487)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Vestland (296)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Trøndelag (215)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Rogaland (188)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Nordland (172)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Innlandet (158)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Troms (145)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Agder (135)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Østfold (118)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Buskerud (117)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Møre og Romsdal (111)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Vestfold (97)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Finnmark (71)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Telemark (47)
- Næringslivet i Akershus
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 79.121 (aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører) og forretningsadresse i Akershus. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.