Bransje 79.121 · Nordland
Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Nordland: 172 foretak, median omsetning 805 k kr (2025)
172 aktive foretak · 264 ansatte · regnskapsår 2025
172 aktive foretak inngår i statistikken for Nordland med til sammen 264 registrerte ansatte. Av de 62 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 805 k kr og en driftsmargin på 3,3 prosent. 58 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 11 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 172
- Registrerte i alt
- 181
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 264
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 19 (11 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 9
- Median driftsinntekter
- 805 k kr
- Sum driftsinntekter
- 229 mill kr
- Median driftsmargin
- 3,3 %
- Positivt driftsresultat
- 58 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 7 i 2024 til 12 i 2025 (+71 %). Median driftsinntekter gikk fra 1,1 mill kr i 2024 til 805 k kr i 2025 (-29 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 16 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 8 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 15 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 7 | – | 52 | 190 mill kr | 1,1 mill kr | -0,8 % |
| 2025 | 12 | – | 62 | 229 mill kr | 805 k kr | 3,3 % |
| 2026 (hittil) | 9 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
89 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 18 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 1 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 153 | 89,0 % |
| 5 til 9 | 10 | 5,8 % |
| 10 til 49 | 8 | 4,7 % |
| 50 til 249 | 1 | 0,6 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (80), ENK (51), FLI (30), DA (3).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Parken Sti med 56,9 mill kr og 10 ansatte. De ti største står for 171 mill kr, som er 75 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Parken Sti | 56,9 mill kr | 10 | Bodø |
| 2 | Seil Norge AS | 27,3 mill kr | 9 | Vega |
| 3 | Go2lofoten AS | 21,8 mill kr | 53 | Vågan |
| 4 | Stiftelsen Kulturcompagniet | 14,3 mill kr | – | Brønnøy |
| 5 | Let's Go North AS | 10,9 mill kr | 31 | Bodø |
| 6 | Lofoten Opplevelser AS | 9,3 mill kr | 19 | Vågan |
| 7 | MM Concerts AS | 8,5 mill kr | 16 | Grane |
| 8 | Adventure Helgeland AS | 8,2 mill kr | 41 | Alstahaug |
| 9 | Koment Bodø AS | 7,4 mill kr | – | Bodø |
| 10 | Event Nord AS | 6,7 mill kr | 9 | Bodø |
| 11 | Arctic Cruise AS | 5,8 mill kr | – | Bodø |
| 12 | She Holding AS | 5,6 mill kr | 6 | Moskenes |
| 13 | Polar Tours Event AS | 4,2 mill kr | – | Bodø |
| 14 | Puffin Safari AS | 3,6 mill kr | 9 | Andøy |
| 15 | Blåtinden AS | 3,2 mill kr | – | Vågan |
| 16 | Saltfjell Sámi Adventure AS | 2,6 mill kr | 6 | Saltdal |
| 17 | Lofoten Diving AS | 2,5 mill kr | 7 | Vestvågøy |
| 18 | Fine Food Produkter AS | 2,5 mill kr | – | Vestvågøy |
| 19 | Day Out Narvik AS | 2,1 mill kr | 6 | Narvik |
| 20 | Lofotporten Event AS | 2,1 mill kr | – | Hadsel |
Se også
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i hele Norge
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Oslo (487)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Vestland (296)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Akershus (263)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Trøndelag (215)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Rogaland (188)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Innlandet (158)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Troms (145)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Agder (135)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Østfold (118)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Buskerud (117)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Møre og Romsdal (111)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Vestfold (97)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Finnmark (71)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Telemark (47)
- Næringslivet i Nordland
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 79.121 (aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører) og forretningsadresse i Nordland. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.