Bransje 79.121 · Rogaland
Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Rogaland: 188 foretak, median omsetning 862 k kr (2025)
188 aktive foretak · 179 ansatte · regnskapsår 2025
188 aktive foretak inngår i statistikken for Rogaland med til sammen 179 registrerte ansatte. Av de 64 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 862 k kr og en driftsmargin på 2,7 prosent. 61 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 6 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 188
- Registrerte i alt
- 196
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 179
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 12 (6 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 12
- Median driftsinntekter
- 862 k kr
- Sum driftsinntekter
- 237 mill kr
- Median driftsmargin
- 2,7 %
- Positivt driftsresultat
- 61 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 12 i 2024 til 13 i 2025 (+8 %). Median driftsinntekter gikk fra 537 k kr i 2024 til 862 k kr i 2025 (+60 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 13 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 16 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 17 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 12 | – | 45 | 113 mill kr | 537 k kr | -0,3 % |
| 2025 | 13 | – | 64 | 237 mill kr | 862 k kr | 2,7 % |
| 2026 (hittil) | 8 | 2 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
94 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 12 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 176 | 93,6 % |
| 5 til 9 | 3 | 1,6 % |
| 10 til 49 | 9 | 4,8 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (78), ENK (70), FLI (32), DA (3).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Høydepunkt Arrangementsservice AS med 34,7 mill kr og 10 ansatte. De ti største står for 167 mill kr, som er 70 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Høydepunkt Arrangementsservice AS | 34,7 mill kr | 10 | Stavanger |
| 2 | The Mice Guru AS | 29,3 mill kr | – | Sandnes |
| 3 | Wewentlive AS | 23,5 mill kr | – | Stavanger |
| 4 | Tixly AS | 18,3 mill kr | 5 | Stavanger |
| 5 | Viking Adventure AS | 17,7 mill kr | 39 | Haugesund |
| 6 | Grønefed Kulturtun AS | 11,7 mill kr | 21 | Hå |
| 7 | Topp Arrangement AS | 10,1 mill kr | – | Sandnes |
| 8 | Inventum Event AS | 9,1 mill kr | 18 | Haugesund |
| 9 | Kjentfolk Vestlandet AS | 6,5 mill kr | – | Haugesund |
| 10 | Forse Konferansebyrå AS | 6,0 mill kr | – | Stavanger |
| 11 | Ryfylket Coastel AS | 5,7 mill kr | – | Sandnes |
| 12 | Sprek Norge AS | 5,6 mill kr | – | Sandnes |
| 13 | Goticket AS | 4,3 mill kr | – | Sola |
| 14 | Magma Geopark AS | 4,2 mill kr | – | Eigersund |
| 15 | Ryfylke Livsgnist AS | 4,1 mill kr | – | Stavanger |
| 16 | Stavanger Glød AS | 3,9 mill kr | – | Stavanger |
| 17 | Highscore Kvadrat AS | 3,9 mill kr | 10 | Sandnes |
| 18 | Smaken av Ryfylke Event AS | 3,3 mill kr | – | Hjelmeland |
| 19 | Kulturhav AS | 3,0 mill kr | – | Stavanger |
| 20 | Epleriet AS | 2,9 mill kr | 10 | Hjelmeland |
Se også
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i hele Norge
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Oslo (487)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Vestland (296)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Akershus (263)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Trøndelag (215)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Nordland (172)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Innlandet (158)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Troms (145)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Agder (135)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Østfold (118)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Buskerud (117)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Møre og Romsdal (111)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Vestfold (97)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Finnmark (71)
- Aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører i Telemark (47)
- Næringslivet i Rogaland
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 79.121 (aktiviteter utført av utflukts- og eventarrangører) og forretningsadresse i Rogaland. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.