Bransje 85.510 · Innlandet
Undervisning innenfor idrett og rekreasjon i Innlandet: 771 foretak, median omsetning 302 k kr (2025)
771 aktive foretak · 65 ansatte · regnskapsår 2025
771 aktive foretak inngår i statistikken for Innlandet med til sammen 65 registrerte ansatte. Av de 62 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 302 k kr og en driftsmargin på 7,8 prosent. 58 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 1 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 771
- Registrerte i alt
- 787
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 65
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 6 (1 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 10
- Median driftsinntekter
- 302 k kr
- Sum driftsinntekter
- 72,7 mill kr
- Median driftsmargin
- 7,8 %
- Positivt driftsresultat
- 58 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 67 i 2024 til 75 i 2025 (+12 %). Median driftsinntekter gikk fra 289 k kr i 2024 til 302 k kr i 2025 (+5 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 63 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 75 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 79 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 67 | – | 56 | 63,8 mill kr | 289 k kr | 6,2 % |
| 2025 | 75 | – | 62 | 72,7 mill kr | 302 k kr | 7,8 % |
| 2026 (hittil) | 62 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
99 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 6 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 765 | 99,2 % |
| 5 til 9 | 3 | 0,4 % |
| 10 til 49 | 3 | 0,4 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: ENK (676), AS (68), FLI (21), DA (3).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Trysil Race Academy AS med 10,4 mill kr og 6 ansatte. De ti største står for 53,1 mill kr, som er 73 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Trysil Race Academy AS | 10,4 mill kr | 6 | Trysil |
| 2 | Hafjell Skiskole AS | 10,3 mill kr | – | Øyer |
| 3 | Beitostølen Aktiv & Skiskole AS | 6,8 mill kr | 12 | Øystre Slidre |
| 4 | Myhre Gård AS | 6,6 mill kr | 19 | Øystre Slidre |
| 5 | E Afseth Holding AS | 5,4 mill kr | – | Ringsaker |
| 6 | Mjøsa Klatresenter AS | 4,0 mill kr | 13 | Hamar |
| 7 | Paulsbyen Gym Elverum AS | 3,2 mill kr | – | Elverum |
| 8 | Cosmo International Football Academy AS | 2,4 mill kr | – | Øyer |
| 9 | Venavind AS | 2,0 mill kr | 5 | Øyer |
| 10 | Norske Instruktører og Guider AS | 1,8 mill kr | – | Trysil |
| 11 | Alpine Race Academy Norge AS | 1,5 mill kr | – | Øyer |
| 12 | Peb AS | 1,3 mill kr | – | Østre Toten |
| 13 | Langløp AS | 1,2 mill kr | – | Ringsaker |
| 14 | Bjerkeli Motocrosstrening AS | 1,2 mill kr | – | Ringsaker |
| 15 | Kriya Yoga Norge AS | 1,1 mill kr | – | Gausdal |
| 16 | Espen Blikstad AS | 1,1 mill kr | – | Trysil |
| 17 | Trysil Race Elite AS | 966 k kr | – | Trysil |
| 18 | Marita Hunder AS | 902 k kr | – | Tolga |
| 19 | JMR AS | 851 k kr | – | Lillehammer |
| 20 | Edaf AS | 657 k kr | – | Ringsaker |
Se også
- Undervisning innenfor idrett og rekreasjon i hele Norge
- Undervisning innenfor idrett og rekreasjon i Oslo (2 924)
- Undervisning innenfor idrett og rekreasjon i Akershus (2 273)
- Undervisning innenfor idrett og rekreasjon i Vestland (1 595)
- Undervisning innenfor idrett og rekreasjon i Trøndelag (1 039)
- Undervisning innenfor idrett og rekreasjon i Rogaland (1 022)
- Undervisning innenfor idrett og rekreasjon i Østfold (726)
- Undervisning innenfor idrett og rekreasjon i Agder (719)
- Undervisning innenfor idrett og rekreasjon i Vestfold (692)
- Undervisning innenfor idrett og rekreasjon i Buskerud (634)
- Undervisning innenfor idrett og rekreasjon i Møre og Romsdal (428)
- Undervisning innenfor idrett og rekreasjon i Nordland (392)
- Undervisning innenfor idrett og rekreasjon i Troms (341)
- Undervisning innenfor idrett og rekreasjon i Telemark (323)
- Undervisning innenfor idrett og rekreasjon i Finnmark (117)
- Næringslivet i Innlandet
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 85.510 (undervisning innenfor idrett og rekreasjon) og forretningsadresse i Innlandet. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.