Bransje 33.120 · Innlandet
Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Innlandet: 384 foretak, median omsetning 2,1 mill kr (2025)
384 aktive foretak · 458 ansatte · regnskapsår 2025
384 aktive foretak inngår i statistikken for Innlandet med til sammen 458 registrerte ansatte. Av de 103 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 2,1 mill kr og en driftsmargin på 4,9 prosent. 70 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 6 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 384
- Registrerte i alt
- 396
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 458
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 23 (6 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 7
- Median driftsinntekter
- 2,1 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 870 mill kr
- Median driftsmargin
- 4,9 %
- Positivt driftsresultat
- 70 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 45 i 2024 til 52 i 2025 (+16 %). Median driftsinntekter gikk fra 2,3 mill kr i 2024 til 2,1 mill kr i 2025 (-7 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 17 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 22 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 36 | – | 6 | 27,4 mill kr | 2,1 mill kr | 5,0 % |
| 2024 | 45 | – | 76 | 625 mill kr | 2,3 mill kr | 6,1 % |
| 2025 | 52 | – | 103 | 870 mill kr | 2,1 mill kr | 4,9 % |
| 2026 (hittil) | 36 | 1 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
94 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 22 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 1 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 361 | 94,0 % |
| 5 til 9 | 14 | 3,6 % |
| 10 til 49 | 8 | 2,1 % |
| 50 til 249 | 1 | 0,3 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: ENK (256), AS (124), ANS (2), KBO (2).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Fjøssystemer AS med 226 mill kr og 60 ansatte. De ti største står for 562 mill kr, som er 65 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Fjøssystemer AS | 226 mill kr | 60 | Ringebu |
| 2 | Lifland Agri AS | 67,3 mill kr | 24 | Hamar |
| 3 | T.l Mek AS | 65,2 mill kr | 47 | Hamar |
| 4 | Foss Mekaniske Verksted AS | 54,2 mill kr | 26 | Ringsaker |
| 5 | Valhall-Industri AS | 34,6 mill kr | 24 | Ringsaker |
| 6 | Høitomt Service AS | 25,6 mill kr | 15 | Ringsaker |
| 7 | Op Maskin AS | 25,0 mill kr | 6 | Kongsvinger |
| 8 | Vmek AS | 24,2 mill kr | 19 | Os |
| 9 | Feyling Mekaniske Verksted AS | 20,2 mill kr | 11 | Gran |
| 10 | Nes Landbrukssenter AS | 19,3 mill kr | – | Ringsaker |
| 11 | Moelv Mekaniske Verksted AS | 15,9 mill kr | 17 | Ringsaker |
| 12 | Austvatn Grendeservice AS | 15,8 mill kr | – | Nord-Odal |
| 13 | Tor Bakke AS | 15,1 mill kr | – | Ringsaker |
| 14 | Thomlevold AS | 12,4 mill kr | 8 | Nordre Land |
| 15 | Trysil Multirep AS | 11,8 mill kr | 5 | Trysil |
| 16 | Storkjøkken & Gasservice AS | 11,8 mill kr | – | Sel |
| 17 | Innlandet Fjøsteknikk AS | 11,7 mill kr | 9 | Ringsaker |
| 18 | Sveen Landbruksservice AS | 11,0 mill kr | 5 | Stange |
| 19 | Øyen Mekaniske AS | 9,1 mill kr | – | Åmot |
| 20 | Haugen Bilverksted AS | 9,0 mill kr | 5 | Folldal |
Se også
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i hele Norge
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Vestland (598)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Rogaland (464)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Trøndelag (438)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Agder (415)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Møre og Romsdal (304)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Akershus (275)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Buskerud (244)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Østfold (234)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Telemark (225)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Nordland (203)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Vestfold (178)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Troms (94)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Finnmark (66)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Oslo (62)
- Næringslivet i Innlandet
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 33.120 (reparasjon og vedlikehold av maskiner) og forretningsadresse i Innlandet. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.