Bransje 33.120
Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Norge: 4 489 foretak, median omsetning 1,7 mill kr (2025)
4 489 aktive foretak · 5 891 ansatte · regnskapsår 2025
4 489 aktive foretak inngår i statistikken for Reparasjon og vedlikehold av maskiner med til sammen 5 891 registrerte ansatte. Av de 1 078 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 1,7 mill kr og en driftsmargin på 5,3 prosent. 65 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 6 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 4 489
- Registrerte i alt
- 4 618
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 5 891
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 249 (6 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 10
- Median driftsinntekter
- 1,7 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 21,6 mrd kr
- Median driftsmargin
- 5,3 %
- Positivt driftsresultat
- 65 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 522 i 2024 til 610 i 2025 (+17 %). Median driftsinntekter gikk fra 2,0 mill kr i 2024 til 1,7 mill kr i 2025 (-14 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 307 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 293 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 416 | – | 74 | 1,0 mrd kr | 1,9 mill kr | 7,6 % |
| 2024 | 522 | – | 868 | 20,7 mrd kr | 2,0 mill kr | 6,8 % |
| 2025 | 610 | – | 1 078 | 21,6 mrd kr | 1,7 mill kr | 5,3 % |
| 2026 (hittil) | 464 | 5 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
94 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 225 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 24 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 4 240 | 94,5 % |
| 5 til 9 | 118 | 2,6 % |
| 10 til 49 | 107 | 2,4 % |
| 50 til 249 | 19 | 0,4 % |
| 250 eller flere | 5 | 0,1 % |
Vanligste organisasjonsformer: ENK (2 767), AS (1 350), NUF (331), DA (16).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Wärtsilä Norway AS med 3,6 mrd kr og 541 ansatte. De ti største står for 10,7 mrd kr, som er 50 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Wärtsilä Norway AS | 3,6 mrd kr | 541 | Bømlo |
| 2 | Bilfinger Norway AS | 2,1 mrd kr | 1 244 | Porsgrunn |
| 3 | Toyota Material Handling Norway AS | 1,8 mrd kr | 344 | Malvik |
| 4 | Schindler AS | 929 mill kr | 362 | Vennesla |
| 5 | Got Vinje Industri AS | 598 mill kr | 300 | Kristiansand |
| 6 | Jæren Traktorsenter AS | 427 mill kr | 86 | Klepp |
| 7 | Swisslog AS | 385 mill kr | 78 | Oslo |
| 8 | Imtas Prosjekt AS | 312 mill kr | 119 | Rana |
| 9 | CCB Subsea AS | 303 mill kr | 91 | Øygarden |
| 10 | Fjøssystemer Midt Norge AS | 254 mill kr | 59 | Orkland |
| 11 | Kis Nord AS | 249 mill kr | 96 | Trondheim |
| 12 | Fjøssystemer Vest AS | 240 mill kr | 45 | Hå |
| 13 | VMS Trondheim AS | 237 mill kr | 66 | Trondheim |
| 14 | Valmet AS | 236 mill kr | 18 | Lier |
| 15 | HMR Hydeq AS | 230 mill kr | 83 | Årdal |
| 16 | Fjøssystemer AS | 226 mill kr | 60 | Ringebu |
| 17 | Brubakken AS | 198 mill kr | 48 | Porsgrunn |
| 18 | Tomra Butikksystemer AS | 191 mill kr | 51 | Lier |
| 19 | Grønvold Maskinservice AS | 181 mill kr | 48 | Oslo |
| 20 | VMS Hordaland AS | 173 mill kr | 43 | Bergen |
Fordeling på fylker
Vestland er størst med 609 foretak, det vil si 13 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
Se også
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Vestland (598)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Rogaland (464)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Trøndelag (438)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Agder (415)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Innlandet (384)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Møre og Romsdal (304)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Akershus (275)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Buskerud (244)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Østfold (234)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Telemark (225)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Nordland (203)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Vestfold (178)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Troms (94)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Finnmark (66)
- Reparasjon og vedlikehold av maskiner i Oslo (62)
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 33.120 (reparasjon og vedlikehold av maskiner) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.