Bransje 49.330 · Trøndelag
Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Trøndelag: 776 foretak, median omsetning 3,1 mill kr (2025)
776 aktive foretak · 1 128 ansatte · regnskapsår 2025
776 aktive foretak inngår i statistikken for Trøndelag med til sammen 1 128 registrerte ansatte. Av de 113 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 3,1 mill kr og en driftsmargin på 4,3 prosent. 65 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 14 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 776
- Registrerte i alt
- 804
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 1 128
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 108 (14 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 8
- Median driftsinntekter
- 3,1 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 500 mill kr
- Median driftsmargin
- 4,3 %
- Positivt driftsresultat
- 65 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 52 i 2024 til 68 i 2025 (+31 %). Median driftsinntekter gikk fra 2,9 mill kr i 2024 til 3,1 mill kr i 2025 (+4 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 168 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 106 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 48 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 52 | – | 102 | 409 mill kr | 2,9 mill kr | 4,9 % |
| 2025 | 68 | – | 113 | 500 mill kr | 3,1 mill kr | 4,3 % |
| 2026 (hittil) | 48 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
86 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 108 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 668 | 86,1 % |
| 5 til 9 | 65 | 8,4 % |
| 10 til 49 | 43 | 5,5 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: ENK (643), AS (129), DA (3), KBO (1).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Verdal Maxi Taxi AS med 26,1 mill kr og 15 ansatte. De ti største står for 171 mill kr, som er 34 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Verdal Maxi Taxi AS | 26,1 mill kr | 15 | Verdal |
| 2 | Lasse Hansen AS | 24,3 mill kr | 28 | Trondheim |
| 3 | Taxi U-176 AS | 22,7 mill kr | 32 | Trondheim |
| 4 | Støren Taxi AS | 21,6 mill kr | 30 | Midtre Gauldal |
| 5 | Levanger Maxitaxi AS | 19,3 mill kr | 36 | Levanger |
| 6 | Ako Amedyan AS | 13,8 mill kr | 15 | Trondheim |
| 7 | Genc Taxi AS | 12,9 mill kr | 18 | Trondheim |
| 8 | Strøm Taxidrift AS | 11,0 mill kr | 17 | Steinkjer |
| 9 | Strøm Taxi AS | 10,1 mill kr | 18 | Verdal |
| 10 | Bergstaden Taxi og Turvogn AS | 9,6 mill kr | 16 | Røros |
| 11 | Knut Lossius Taxi AS | 9,6 mill kr | 16 | Trondheim |
| 12 | Jostein Grande AS | 9,1 mill kr | 12 | Ørland |
| 13 | Orkland Taxi AS | 9,0 mill kr | 31 | Orkland |
| 14 | Bergtrø AS | 8,9 mill kr | 12 | Indre Fosen |
| 15 | Hitra Taxi Drift AS | 8,6 mill kr | 12 | Hitra |
| 16 | Solfrid Aune AS | 8,6 mill kr | 10 | Trondheim |
| 17 | Nærøysund Taxi AS | 8,1 mill kr | 6 | Nærøysund |
| 18 | Kenneth Sem Taxi AS | 7,9 mill kr | 16 | Verdal |
| 19 | May Taxi AS | 7,2 mill kr | 7 | Trondheim |
| 20 | Bessaker Taxi AS | 7,1 mill kr | 9 | Åfjord |
Se også
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i hele Norge
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Oslo (2 804)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Akershus (2 140)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Vestland (1 046)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Rogaland (1 022)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Buskerud (485)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Østfold (443)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Agder (400)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Troms (390)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Innlandet (373)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Nordland (282)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Vestfold (280)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Møre og Romsdal (272)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Telemark (198)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Finnmark (100)
- Næringslivet i Trøndelag
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 49.330 (passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy) og forretningsadresse i Trøndelag. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.