Bransje 49.330
Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Norge: 11 017 foretak, median omsetning 1,3 mill kr (2025)
11 017 aktive foretak · 9 055 ansatte · regnskapsår 2025
11 017 aktive foretak inngår i statistikken for Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy med til sammen 9 055 registrerte ansatte. Av de 676 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 1,3 mill kr og en driftsmargin på 4,0 prosent. 58 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 8 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 11 017
- Registrerte i alt
- 11 408
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 9 055
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 828 (8 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 8
- Median driftsinntekter
- 1,3 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 2,2 mrd kr
- Median driftsmargin
- 4,0 %
- Positivt driftsresultat
- 58 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 820 i 2024 til 902 i 2025 (+10 %). Median driftsinntekter gikk fra 1,2 mill kr i 2024 til 1,3 mill kr i 2025 (+2 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 1 795 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 1 711 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 745 | – | 40 | 112 mill kr | 1,4 mill kr | 9,4 % |
| 2024 | 820 | – | 520 | 1,7 mrd kr | 1,2 mill kr | 4,0 % |
| 2025 | 902 | – | 676 | 2,2 mrd kr | 1,3 mill kr | 4,0 % |
| 2026 (hittil) | 756 | 24 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
92 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 820 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 8 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 10 189 | 92,5 % |
| 5 til 9 | 505 | 4,6 % |
| 10 til 49 | 315 | 2,9 % |
| 50 til 249 | 8 | 0,1 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: ENK (10 007), AS (906), KBO (40), DA (25).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Taxi 1 AS med 91,6 mill kr og 54 ansatte. De ti største står for 398 mill kr, som er 18 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Taxi 1 AS | 91,6 mill kr | 54 | Bergen |
| 2 | DVM Eiendom AS | 55,0 mill kr | – | Oslo |
| 3 | Stavanger Taxi AS | 42,6 mill kr | – | Stavanger |
| 4 | Viken Bil AS | 41,2 mill kr | – | Bergen |
| 5 | Halden Taxi AS | 36,2 mill kr | 57 | Halden |
| 6 | Viken Lux AS | 34,8 mill kr | 75 | Oslo |
| 7 | Verdal Maxi Taxi AS | 26,1 mill kr | 15 | Verdal |
| 8 | Lasse Hansen AS | 24,3 mill kr | 28 | Trondheim |
| 9 | Volda Ørsta Taxi AS | 23,5 mill kr | 41 | Ørsta |
| 10 | Sandnes & Jæren Taxi AS | 23,1 mill kr | 26 | Sandnes |
| 11 | Tonstad Taxi AS | 22,7 mill kr | 26 | Sirdal |
| 12 | Taxi U-176 AS | 22,7 mill kr | 32 | Trondheim |
| 13 | Moss Maxi Taxi AS | 21,8 mill kr | 26 | Våler |
| 14 | Støren Taxi AS | 21,6 mill kr | 30 | Midtre Gauldal |
| 15 | Transport Entreprenør AS | 21,0 mill kr | – | Asker |
| 16 | Sykkylven Turbuss AS | 20,2 mill kr | 24 | Sykkylven |
| 17 | Kvala Buss & Taxi AS | 20,0 mill kr | 51 | Karmøy |
| 18 | Taxa AS | 19,4 mill kr | 34 | Sola |
| 19 | Levanger Maxitaxi AS | 19,3 mill kr | 36 | Levanger |
| 20 | Johnsen Taxidrift ANS | 18,9 mill kr | 49 | Kristiansand |
Fordeling på fylker
Oslo er størst med 2 907 foretak, det vil si 25 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
Se også
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Oslo (2 804)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Akershus (2 140)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Vestland (1 046)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Rogaland (1 022)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Trøndelag (776)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Buskerud (485)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Østfold (443)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Agder (400)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Troms (390)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Innlandet (373)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Nordland (282)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Vestfold (280)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Møre og Romsdal (272)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Telemark (198)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Finnmark (100)
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 49.330 (passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.