Bransje 49.330 · Nordland
Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Nordland: 282 foretak, median omsetning 2,3 mill kr (2025)
282 aktive foretak · 688 ansatte · regnskapsår 2025
282 aktive foretak inngår i statistikken for Nordland med til sammen 688 registrerte ansatte. Av de 27 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 2,3 mill kr og en driftsmargin på 4,9 prosent. 74 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 28 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 282
- Registrerte i alt
- 290
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 688
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 78 (28 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 8
- Median driftsinntekter
- 2,3 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 101 mill kr
- Median driftsmargin
- 4,9 %
- Positivt driftsresultat
- 74 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 14 i 2024 til 16 i 2025 (+14 %). Median driftsinntekter gikk fra 3,6 mill kr i 2024 til 2,3 mill kr i 2025 (-37 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 36 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 34 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 18 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 14 | – | 15 | 59,4 mill kr | 3,6 mill kr | 4,3 % |
| 2025 | 16 | – | 27 | 101 mill kr | 2,3 mill kr | 4,9 % |
| 2026 (hittil) | 12 | 2 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
72 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 78 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 204 | 72,3 % |
| 5 til 9 | 52 | 18,4 % |
| 10 til 49 | 26 | 9,2 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: ENK (243), AS (28), SA (5), DA (2).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Andøy Taxi SA med 17,3 mill kr og 31 ansatte. De ti største står for 75,8 mill kr, som er 75 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Andøy Taxi SA | 17,3 mill kr | 31 | Andøy |
| 2 | Bodø Taxi SA | 13,1 mill kr | 23 | Bodø |
| 3 | Bø Taxi. AS | 6,5 mill kr | 14 | Bø |
| 4 | Hadsel Taxi AS | 6,2 mill kr | 30 | Hadsel |
| 5 | Myre Taxi AS | 6,0 mill kr | 10 | Øksnes |
| 6 | Mosjøen Taxisentral SA | 6,0 mill kr | 14 | Vefsn |
| 7 | Narvik Taxisentral SA | 5,8 mill kr | 15 | Narvik |
| 8 | Mo Taxisentral AS | 5,7 mill kr | 12 | Rana |
| 9 | Fauske Taxi SA | 5,3 mill kr | 10 | Fauske |
| 10 | Lødingen Taxi AS | 4,0 mill kr | 6 | Lødingen |
| 11 | M-Johnsen AS | 3,8 mill kr | 7 | Meløy |
| 12 | Den Glade Sjåfør AS | 3,7 mill kr | 8 | Brønnøy |
| 13 | Salten Taxi AS | 2,6 mill kr | 9 | Sørfold |
| 14 | Inndyr Taxi AS | 2,3 mill kr | 6 | Gildeskål |
| 15 | Ketil Holding AS | 2,1 mill kr | 14 | Narvik |
| 16 | Ostermaier AS | 2,0 mill kr | – | Vestvågøy |
| 17 | Tor's Taxi AS | 1,9 mill kr | 5 | Narvik |
| 18 | Jenssen Taxi AS | 1,8 mill kr | – | Narvik |
| 19 | Mottis Taxi AS | 1,4 mill kr | – | Narvik |
| 20 | HN Taxidrift AS | 1,1 mill kr | 6 | Narvik |
Se også
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i hele Norge
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Oslo (2 804)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Akershus (2 140)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Vestland (1 046)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Rogaland (1 022)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Trøndelag (776)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Buskerud (485)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Østfold (443)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Agder (400)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Troms (390)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Innlandet (373)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Vestfold (280)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Møre og Romsdal (272)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Telemark (198)
- Passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy i Finnmark (100)
- Næringslivet i Nordland
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 49.330 (passasjertransport på forespørsel utført av fører med kjøretøy) og forretningsadresse i Nordland. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.