Kommune
Næringslivet i Vestvågøy: 2 384 foretak, 4 230 ansatte, median omsetning 1,6 mill kr (2025)
2 384 aktive foretak · 4 230 ansatte · regnskapsår 2025
2 384 aktive foretak inngår i statistikken for Vestvågøy med til sammen 4 230 registrerte ansatte. Av de 770 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 1,6 mill kr og en driftsmargin på 8,6 prosent. 63 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 9 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 2 384
- Registrerte i alt
- 2 463
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 4 230
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 216 (9 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 12
- Median driftsinntekter
- 1,6 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 12,8 mrd kr
- Median driftsmargin
- 8,6 %
- Positivt driftsresultat
- 63 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 139 i 2024 til 152 i 2025 (+9 %). Median driftsinntekter gikk fra 1,8 mill kr i 2024 til 1,6 mill kr i 2025 (-6 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 125 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 132 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 158 | – | 49 | 218 mill kr | 1,1 mill kr | 3,7 % |
| 2024 | 139 | – | 670 | 12,2 mrd kr | 1,8 mill kr | 8,4 % |
| 2025 | 152 | – | 770 | 12,8 mrd kr | 1,6 mill kr | 8,6 % |
| 2026 (hittil) | 132 | 6 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
91 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 193 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 23 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 2 168 | 90,9 % |
| 5 til 9 | 87 | 3,6 % |
| 10 til 49 | 106 | 4,4 % |
| 50 til 249 | 18 | 0,8 % |
| 250 eller flere | 5 | 0,2 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (948), ENK (872), FLI (387), ESEK (52).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Stim AS med 1,7 mrd kr og 63 ansatte. De ti største står for 7,1 mrd kr, som er 56 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte |
|---|---|---|---|
| 1 | Stim AS | 1,7 mrd kr | 63 |
| 2 | Nordland Havfiske AS | 1,1 mrd kr | – |
| 3 | Sjøfrisk Norge AS | 1,1 mrd kr | – |
| 4 | Lofotprodukt AS | 1,0 mrd kr | 275 |
| 5 | Lofoten Sjøprodukter AS | 781 mill kr | 66 |
| 6 | Polarfeed AS | 523 mill kr | 32 |
| 7 | Isqueen AS | 463 mill kr | 58 |
| 8 | Lofot Entreprenør AS | 210 mill kr | 67 |
| 9 | The Qrill Company AS | 193 mill kr | 59 |
| 10 | Horns Slakteri AS | 189 mill kr | 48 |
| 11 | Feel24 AS | 186 mill kr | 178 |
| 12 | K. Kristoffersen AS | 179 mill kr | 30 |
| 13 | Thore Magnussen og Sønn AS | 161 mill kr | 71 |
| 14 | Aqila AS | 139 mill kr | 105 |
| 15 | Byggtorget Lofoten AS | 129 mill kr | 30 |
| 16 | Rowenta AS | 118 mill kr | – |
| 17 | Teknisk Bureau Leknes AS | 105 mill kr | 29 |
| 18 | Insula AS | 105 mill kr | 14 |
| 19 | Lofoten Avfallsselskap IKS | 101 mill kr | 34 |
| 20 | Gerd Stensen AS | 96,4 mill kr | 15 |
Bransjemiks
Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers er størst med 231 foretak, det vil si 9 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
| Næring | Foretak | Andel | Ansatte |
|---|---|---|---|
| Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers | 231 | 9,4 % | 6 |
| Utleie av egen eller leid fast eiendom | 202 | 8,2 % | 69 |
| Fiske og fangst i sjø | 185 | 7,5 % | 20 |
| Uoppgitt | 87 | 3,5 % | 0 |
| Oppføring av bygninger | 86 | 3,5 % | 134 |
| Aktiviteter i borettslag og boligsameier | 64 | 2,6 % | 0 |
| Eiendomsforvaltning på oppdrag | 53 | 2,2 % | 45 |
| Sauehold | 50 | 2,0 % | 0 |
| Utøvende kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet innenfor musikk | 42 | 1,7 % | 0 |
| Grunnarbeid | 35 | 1,4 % | 209 |
Se også
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med forretningsadresse i Vestvågøy kommune. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.