Hopp til innhold
Tallbasen

Bransje 93.130 · Innlandet

Treningssentervirksomhet i Innlandet: 146 foretak, median omsetning 1,5 mill kr (2025)

146 aktive foretak · 740 ansatte · regnskapsår 2025

146 aktive foretak inngår i statistikken for Innlandet med til sammen 740 registrerte ansatte. Av de 88 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 1,5 mill kr og en driftsmargin på 9,8 prosent. 70 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 16 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.

Nøkkeltallregnskapsåret 2025, 88 årsregnskap i grunnlaget

Aktive foretak
146
Registrerte i alt
151
Ansatte i alt (i underenhetene)
740
Foretak med 5 eller flere ansatte
23 (16 %)
Median ansatte (foretak med 5+)
14
Median driftsinntekter
1,5 mill kr
Sum driftsinntekter
244 mill kr
Median driftsmargin
9,8 %
Positivt driftsresultat
70 % av foretakene

Utvikling 2021 til 2026nyregistreringer, konkurser og regnskap per år

Antall nyregistrerte foretak falt fra 12 i 2024 til 8 i 2025 (-33 %). Median driftsinntekter gikk fra 1,4 mill kr i 2024 til 1,5 mill kr i 2025 (+13 %).

ÅrNyregistrerteKonkurserÅrsregnskapSum driftsinntekterMedian driftsinntekterMedian driftsmargin
2021 7– – – – –
2022 13– – – – –
2023 12– 5 5,9 mill kr 1,2 mill kr 30,1 %
2024 12– 74 205 mill kr 1,4 mill kr 5,8 %
2025 8– 88 244 mill kr 1,5 mill kr 9,8 %
2026 (hittil) 80 – – – –

Regnskapstall vises bare for år der minst fem foretak i utvalget har levert årsregnskap. Regnskapsår der Brønnøysundregistrene trolig har registrert beløpene i feil enhet (mer enn 500 ganger høyere eller lavere enn året før og etter), er holdt utenfor summer, medianer og lister over største foretak. Regnskapsbasen har fullstendig dekning for de to siste regnskapsårene; eldre år er ufullstendige og vises ikke. Konkurser vises fra 2026: for tidligere år mangler kilden mange konkurser (foretak som senere er slettet), så tallene ville vist datadekning og ikke utvikling.

Størrelsesfordelingetter antall ansatte, aktive foretak

84 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 20 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 3 har 50 eller flere.

AnsatteForetakAndel
Under 5 eller ingen12384,2 %
5 til 964,1 %
10 til 49149,6 %
50 til 24932,1 %
250 eller flere00,0 %

Vanligste organisasjonsformer: AS (106), ENK (33), ANS (3), DA (1).

Største foretaketter driftsinntekter i 2025

Det største foretaket målt i driftsinntekter er Espern AS med 24,6 mill kr og 57 ansatte. De ti største står for 111 mill kr, som er 46 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.

#ForetakDriftsinntekterAnsatteKommune
1 Espern AS 24,6 mill kr57 Hamar
2 Etg AS 17,9 mill kr64 Ringsaker
3 Fønix CC Stadion AS 17,4 mill kr80 Hamar
4 Real Trening AS 9,8 mill kr31 Elverum
5 Six AS 9,6 mill kr36 Lillehammer
6 Elverum Trim & Squashsenter AS 7,1 mill kr– Elverum
7 Kongsvinger Treningssenter AS 6,8 mill kr25 Kongsvinger
8 Ottestad Treningssenter AS 6,2 mill kr17 Stange
9 Dynamisk Trening AS 6,1 mill kr– Gjøvik
10 Lia Terapi AS 5,8 mill kr– Trysil
11 Trysil Helse og Trening AS 5,1 mill kr11 Trysil
12 Motus Skarnes AS 5,1 mill kr12 Sør-Odal
13 Treningssenteret Frisk AS 5,1 mill kr13 Ringsaker
14 Go Trening Øyer AS 4,6 mill kr– Øyer
15 Sportica Kongsvinger AS 4,3 mill kr– Kongsvinger
16 Norgym AS 4,3 mill kr– Ringsaker
17 Feelgood Innlandet AS 4,3 mill kr6 Ringsaker
18 Eidskog Aktiv AS 3,7 mill kr24 Eidskog
19 Sportygården AS 3,6 mill kr– Gran
20 Puls Flisa AS 3,4 mill kr22 Åsnes

Foretakene er plassert etter forretningsadressen. Store foretak kan ha virksomhet og inntekter også andre steder.

Lenkene går til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.

Se også

Slik er tallene beregnet

Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.

«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 93.130 (treningssentervirksomhet) og forretningsadresse i Innlandet. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.

Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.

Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.

Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.