Bransje 43.320 · Innlandet
Snekkerarbeid i Innlandet: 917 foretak, median omsetning 1,5 mill kr (2025)
917 aktive foretak · 411 ansatte · regnskapsår 2025
917 aktive foretak inngår i statistikken for Innlandet med til sammen 411 registrerte ansatte. Av de 162 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 1,5 mill kr og en driftsmargin på 2,5 prosent. 57 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 5 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 917
- Registrerte i alt
- 957
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 411
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 42 (5 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 8
- Median driftsinntekter
- 1,5 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 767 mill kr
- Median driftsmargin
- 2,5 %
- Positivt driftsresultat
- 57 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 71 i 2024 til 73 i 2025 (+3 %). Median driftsinntekter gikk fra 1,4 mill kr i 2024 til 1,5 mill kr i 2025 (+5 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 71 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 59 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 76 | – | 12 | 128 mill kr | 3,0 mill kr | 1,5 % |
| 2024 | 71 | – | 127 | 685 mill kr | 1,4 mill kr | 1,1 % |
| 2025 | 73 | – | 162 | 767 mill kr | 1,5 mill kr | 2,5 % |
| 2026 (hittil) | 56 | 5 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
95 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 42 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 875 | 95,4 % |
| 5 til 9 | 26 | 2,8 % |
| 10 til 49 | 16 | 1,7 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: ENK (702), AS (199), KBO (7), DA (5).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er VD Vindu og Dør Montasje AS med 109 mill kr og 33 ansatte. De ti største står for 383 mill kr, som er 50 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | VD Vindu og Dør Montasje AS | 109 mill kr | 33 | Eidskog |
| 2 | Tøftum Innredning AS | 64,8 mill kr | 22 | Gjøvik |
| 3 | Byggmestrene Braathen og Brenden AS | 41,2 mill kr | 21 | Gjøvik |
| 4 | Rimkus AS | 35,6 mill kr | 35 | Sør-Fron |
| 5 | Mjøsbygg AS | 26,0 mill kr | 24 | Gjøvik |
| 6 | T.l Bygg AS | 25,2 mill kr | 10 | Hamar |
| 7 | Mjøsa Port & Montasje AS | 25,2 mill kr | 9 | Ringsaker |
| 8 | Lesja Byggservice AS | 19,8 mill kr | 13 | Lesja |
| 9 | Femund Bygg AS | 19,7 mill kr | 14 | Engerdal |
| 10 | Murer'n & Snekker'n AS | 17,2 mill kr | 10 | Lillehammer |
| 11 | RN Byggmontasje AS | 16,9 mill kr | 11 | Nord-Fron |
| 12 | SJ Byggmontasje AS | 15,6 mill kr | 11 | Hamar |
| 13 | Jacks Rehab og Montasje AS | 15,2 mill kr | 10 | Østre Toten |
| 14 | Knut H. Andersen AS | 12,7 mill kr | 8 | Hamar |
| 15 | Rosvet Nord AS | 11,7 mill kr | 17 | Trysil |
| 16 | Byggepartner AS | 10,3 mill kr | 10 | Engerdal |
| 17 | BR. Andersen Bygg AS | 10,2 mill kr | 8 | Engerdal |
| 18 | Glåmdal Tak og Håndverkertjenester AS | 9,0 mill kr | 8 | Kongsvinger |
| 19 | Bekkevold Bygg og Bad AS | 8,3 mill kr | 5 | Løten |
| 20 | GK Bygg AS | 8,1 mill kr | 8 | Løten |
Se også
- Snekkerarbeid i hele Norge
- Snekkerarbeid i Akershus (1 868)
- Snekkerarbeid i Oslo (1 227)
- Snekkerarbeid i Vestland (853)
- Snekkerarbeid i Trøndelag (830)
- Snekkerarbeid i Østfold (703)
- Snekkerarbeid i Vestfold (628)
- Snekkerarbeid i Buskerud (615)
- Snekkerarbeid i Agder (613)
- Snekkerarbeid i Rogaland (592)
- Snekkerarbeid i Møre og Romsdal (480)
- Snekkerarbeid i Nordland (458)
- Snekkerarbeid i Telemark (418)
- Snekkerarbeid i Troms (270)
- Snekkerarbeid i Finnmark (131)
- Næringslivet i Innlandet
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 43.320 (snekkerarbeid) og forretningsadresse i Innlandet. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.