Bransje 25.990 · Innlandet
Produksjon av andre metallvarer ikke nevnt annet sted i Innlandet: 27 foretak, median omsetning 9,9 mill kr (2025)
27 aktive foretak · 371 ansatte · regnskapsår 2025
27 aktive foretak inngår i statistikken for Innlandet med til sammen 371 registrerte ansatte. Av de 17 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 9,9 mill kr og en driftsmargin på 2,3 prosent. 59 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 41 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 27
- Registrerte i alt
- 27
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 371
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 11 (41 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 20
- Median driftsinntekter
- 9,9 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 1,8 mrd kr
- Median driftsmargin
- 2,3 %
- Positivt driftsresultat
- 59 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Det er ikke registrert antall nyregistrerte foretak i 2024 eller 2025. Median driftsinntekter gikk fra 7,4 mill kr i 2024 til 9,9 mill kr i 2025 (+33 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 1 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 0 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 1 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 0 | – | 16 | 1,7 mrd kr | 7,4 mill kr | 3,8 % |
| 2025 | 0 | – | 17 | 1,8 mrd kr | 9,9 mill kr | 2,3 % |
| 2026 (hittil) | 0 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
59 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 7 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 4 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 16 | 59,3 % |
| 5 til 9 | 3 | 11,1 % |
| 10 til 49 | 4 | 14,8 % |
| 50 til 249 | 3 | 11,1 % |
| 250 eller flere | 1 | 3,7 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (18), ENK (7), NUF (1), DA (1).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Saferoad Traffic AS med 714 mill kr og 503 ansatte. De ti største står for 1,8 mrd kr, som er 99 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Saferoad Traffic AS | 714 mill kr | 503 | Lillehammer |
| 2 | Isiflo AS | 454 mill kr | 102 | Vestre Toten |
| 3 | Hunter Douglas Norge AS | 276 mill kr | 78 | Gjøvik |
| 4 | Rustfrie Bergh AS | 112 mill kr | 53 | Nordre Land |
| 5 | Jemtland AS | 107 mill kr | 38 | Gjøvik |
| 6 | Helnor AS | 64,8 mill kr | 20 | Ringsaker |
| 7 | Hamjern AS | 19,8 mill kr | 9 | Stange |
| 8 | Norax Tynset AS | 17,7 mill kr | 14 | Tynset |
| 9 | Myhre Smie AS | 9,9 mill kr | 9 | Nordre Land |
| 10 | J Tveits Smie AS | 5,4 mill kr | 13 | Sør-Fron |
| 11 | Vinjarmoen Eiendom AS | 3,6 mill kr | – | Nordre Land |
| 12 | Dahlmans Mekaniske AS | 3,6 mill kr | 5 | Kongsvinger |
| 13 | Alu-Consult Bur AS | 2,1 mill kr | – | Ringsaker |
| 14 | Hammerlund Askvoll & Haugrud AS | 2,0 mill kr | – | Lillehammer |
| 15 | Hagens Mekaniske AS | 1,3 mill kr | – | Åmot |
| 16 | Hamjern Invest AS | 637 k kr | – | Hamar |
| 17 | Norskilt Traffic Safety AS | 51,8 k kr | – | Lillehammer |
Se også
- Produksjon av andre metallvarer ikke nevnt annet sted i hele Norge
- Produksjon av andre metallvarer ikke nevnt annet sted i Rogaland (34)
- Produksjon av andre metallvarer ikke nevnt annet sted i Vestland (30)
- Produksjon av andre metallvarer ikke nevnt annet sted i Møre og Romsdal (29)
- Produksjon av andre metallvarer ikke nevnt annet sted i Vestfold (26)
- Produksjon av andre metallvarer ikke nevnt annet sted i Buskerud (23)
- Produksjon av andre metallvarer ikke nevnt annet sted i Trøndelag (21)
- Produksjon av andre metallvarer ikke nevnt annet sted i Oslo (20)
- Næringslivet i Innlandet
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 25.990 (produksjon av andre metallvarer ikke nevnt annet sted) og forretningsadresse i Innlandet. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.