Bransje 85.100 · Innlandet
Førskoleundervisning og drift av barnehager i Innlandet: 156 foretak, median omsetning 10,6 mill kr (2025)
156 aktive foretak · 3 963 ansatte · regnskapsår 2025
156 aktive foretak inngår i statistikken for Innlandet med til sammen 3 963 registrerte ansatte. Av de 108 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 10,6 mill kr og en driftsmargin på 2,1 prosent. 66 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 75 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 156
- Registrerte i alt
- 164
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 3 963
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 117 (75 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 21
- Median driftsinntekter
- 10,6 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 1,3 mrd kr
- Median driftsmargin
- 2,1 %
- Positivt driftsresultat
- 66 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak falt fra 1 i 2024 til 0 i 2025 (-100 %). Median driftsinntekter gikk fra 10,5 mill kr i 2024 til 10,6 mill kr i 2025 (+1 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 7 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 6 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 1 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 1 | – | 107 | 1,3 mrd kr | 10,5 mill kr | 1,3 % |
| 2025 | 0 | – | 108 | 1,3 mrd kr | 10,6 mill kr | 2,1 % |
| 2026 (hittil) | 4 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
25 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 114 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 3 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 39 | 25,0 % |
| 5 til 9 | 14 | 9,0 % |
| 10 til 49 | 100 | 64,1 % |
| 50 til 249 | 3 | 1,9 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (57), SA (54), FLI (17), ENK (15).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Øverkvern Fus Barnehage AS med 37,8 mill kr og 39 ansatte. De ti største står for 264 mill kr, som er 20 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Øverkvern Fus Barnehage AS | 37,8 mill kr | 39 | Ringsaker |
| 2 | Puttara Fus Barnehage AS | 37,7 mill kr | 38 | Kongsvinger |
| 3 | Marihøna Gårds- og Friluftsbarnehage AS | 34,2 mill kr | 61 | Ringsaker |
| 4 | Flekkenga Natur- og Gårdsbarnehage AS | 26,2 mill kr | 49 | Hamar |
| 5 | Lena Fus Barnehage AS | 22,2 mill kr | 29 | Østre Toten |
| 6 | Eskoleia Barnehage AS | 21,7 mill kr | 31 | Kongsvinger |
| 7 | Engesvea Fus Barnehage AS | 21,6 mill kr | 31 | Lillehammer |
| 8 | Bambini Montessoribarnehage AS | 21,1 mill kr | 36 | Hamar |
| 9 | Grønnmyra Fus Barnehage AS | 20,6 mill kr | 34 | Elverum |
| 10 | Barnas Rett Barnehage SA | 20,4 mill kr | 37 | Stange |
| 11 | Utsikten Barnehage Ottestad SA | 19,5 mill kr | 50 | Stange |
| 12 | Kausvol Gardsbarnehage AS | 19,0 mill kr | 34 | Stange |
| 13 | Fagstadlia Fus Barnehage AS | 18,9 mill kr | 27 | Lillehammer |
| 14 | Hamarbarnehagen AS | 18,6 mill kr | 30 | Hamar |
| 15 | Bjørkebo Barnehage SA | 18,6 mill kr | 37 | Ringsaker |
| 16 | Tyristubben Fus Barnehage AS | 18,4 mill kr | 20 | Åsnes |
| 17 | Veldre Barnehage SA | 18,4 mill kr | 43 | Ringsaker |
| 18 | Hakkebakkeskogen Naturbarnehage SA | 18,1 mill kr | 31 | Elverum |
| 19 | Tjura Barnehage SA | 18,1 mill kr | 25 | Grue |
| 20 | Roverud Barnehage SA | 17,8 mill kr | 38 | Kongsvinger |
Se også
- Førskoleundervisning og drift av barnehager i hele Norge
- Førskoleundervisning og drift av barnehager i Akershus (610)
- Førskoleundervisning og drift av barnehager i Oslo (464)
- Førskoleundervisning og drift av barnehager i Rogaland (292)
- Førskoleundervisning og drift av barnehager i Vestland (234)
- Førskoleundervisning og drift av barnehager i Trøndelag (211)
- Førskoleundervisning og drift av barnehager i Østfold (170)
- Førskoleundervisning og drift av barnehager i Agder (167)
- Førskoleundervisning og drift av barnehager i Buskerud (121)
- Førskoleundervisning og drift av barnehager i Nordland (119)
- Førskoleundervisning og drift av barnehager i Møre og Romsdal (113)
- Førskoleundervisning og drift av barnehager i Vestfold (92)
- Førskoleundervisning og drift av barnehager i Troms (78)
- Førskoleundervisning og drift av barnehager i Telemark (54)
- Førskoleundervisning og drift av barnehager i Finnmark (30)
- Næringslivet i Innlandet
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 85.100 (førskoleundervisning og drift av barnehager) og forretningsadresse i Innlandet. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.