Bransje 55.200 · Trøndelag
Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Trøndelag: 190 foretak, median omsetning 651 k kr (2025)
190 aktive foretak · 123 ansatte · regnskapsår 2025
190 aktive foretak inngår i statistikken for Trøndelag med til sammen 123 registrerte ansatte. Av de 62 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 651 k kr og en driftsmargin på 7,6 prosent. 56 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 4 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 190
- Registrerte i alt
- 196
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 123
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 7 (4 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 9
- Median driftsinntekter
- 651 k kr
- Sum driftsinntekter
- 113 mill kr
- Median driftsmargin
- 7,6 %
- Positivt driftsresultat
- 56 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 15 i 2024 til 23 i 2025 (+53 %). Median driftsinntekter gikk fra 938 k kr i 2024 til 651 k kr i 2025 (-31 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 6 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 12 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 19 | – | 5 | 20,0 mill kr | 2,2 mill kr | 17,6 % |
| 2024 | 15 | – | 50 | 107 mill kr | 938 k kr | 11,7 % |
| 2025 | 23 | – | 62 | 113 mill kr | 651 k kr | 7,6 % |
| 2026 (hittil) | 19 | 1 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
96 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 7 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 183 | 96,3 % |
| 5 til 9 | 4 | 2,1 % |
| 10 til 49 | 3 | 1,6 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: ENK (110), AS (69), DA (4), ANS (2).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Steinsjø AS med 17,0 mill kr og 9 ansatte. De ti største står for 71,8 mill kr, som er 64 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Steinsjø AS | 17,0 mill kr | 9 | Hitra |
| 2 | Teveldal Turistgård AS | 9,9 mill kr | 23 | Meråker |
| 3 | Sula Rorbuer AS | 8,3 mill kr | 8 | Frøya |
| 4 | Trondheim Leilighetshotell AS | 7,7 mill kr | 15 | Trondheim |
| 5 | Bessaker Liv og Røre AS | 7,6 mill kr | 9 | Åfjord |
| 6 | Fust Property Partners AS | 6,7 mill kr | – | Trondheim |
| 7 | Einvika Overnatting og Havfiske AS | 4,0 mill kr | – | Flatanger |
| 8 | Roan Rorbu og Camping AS | 3,5 mill kr | – | Åfjord |
| 9 | Bakkan-Wahl AS | 3,5 mill kr | – | Ørland |
| 10 | Sjøhusferie AS | 3,4 mill kr | – | Hitra |
| 11 | Norge-Fishing-Club Norway AS | 3,2 mill kr | – | Leka |
| 12 | Arnehus Hitra AS | 3,0 mill kr | – | Hitra |
| 13 | Vik Brygge Eiendom AS | 3,0 mill kr | – | Flatanger |
| 14 | Børgefjellsenteret AS | 2,9 mill kr | 6 | Røyrvik |
| 15 | Experience Flatanger AS | 2,8 mill kr | – | Flatanger |
| 16 | Løvøen Gård AS | 2,6 mill kr | – | Nærøysund |
| 17 | Hindrum Fjordsenter AS | 2,5 mill kr | – | Indre Fosen |
| 18 | Menz Eiendom AS | 2,3 mill kr | – | Åfjord |
| 19 | Lines Tredesign AS | 2,2 mill kr | – | Åfjord |
| 20 | Utsikten Fiskeferie AS | 1,5 mill kr | – | Hitra |
Se også
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i hele Norge
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Vestland (360)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Nordland (214)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Troms (185)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Møre og Romsdal (182)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Innlandet (158)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Rogaland (121)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Agder (93)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Buskerud (91)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Oslo (88)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Finnmark (80)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Akershus (78)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Telemark (71)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Vestfold (31)
- Næringslivet i Trøndelag
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 55.200 (drift av vandrerhjem og ferieleiligheter) og forretningsadresse i Trøndelag. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.