Bransje 55.200 · Nordland
Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Nordland: 214 foretak, median omsetning 2,0 mill kr (2025)
214 aktive foretak · 616 ansatte · regnskapsår 2025
214 aktive foretak inngår i statistikken for Nordland med til sammen 616 registrerte ansatte. Av de 110 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 2,0 mill kr og en driftsmargin på 9,4 prosent. 67 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 15 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 214
- Registrerte i alt
- 226
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 616
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 32 (15 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 12
- Median driftsinntekter
- 2,0 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 577 mill kr
- Median driftsmargin
- 9,4 %
- Positivt driftsresultat
- 67 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak falt fra 24 i 2024 til 20 i 2025 (-17 %). Median driftsinntekter gikk fra 1,9 mill kr i 2024 til 2,0 mill kr i 2025 (+8 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 7 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 9 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 18 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 24 | – | 100 | 519 mill kr | 1,9 mill kr | 11,8 % |
| 2025 | 20 | – | 110 | 577 mill kr | 2,0 mill kr | 9,4 % |
| 2026 (hittil) | 22 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
85 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 29 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 3 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 182 | 85,0 % |
| 5 til 9 | 11 | 5,1 % |
| 10 til 49 | 18 | 8,4 % |
| 50 til 249 | 3 | 1,4 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (134), ENK (75), DA (3), STI (1).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Nusfjord Drift AS med 83,6 mill kr og 87 ansatte. De ti største står for 332 mill kr, som er 58 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Nusfjord Drift AS | 83,6 mill kr | 87 | Flakstad |
| 2 | Svinøya Rorbuer AS | 62,7 mill kr | 71 | Vågan |
| 3 | Reine Rorbuer Drift AS | 39,7 mill kr | 33 | Moskenes |
| 4 | Skårungen AS | 29,9 mill kr | 36 | Vågan |
| 5 | Saltstraumen Brygge AS | 24,2 mill kr | 16 | Bodø |
| 6 | Å Rorbuer AS | 22,3 mill kr | 25 | Moskenes |
| 7 | Solsiden-Brygge AS | 18,4 mill kr | 27 | Vestvågøy |
| 8 | Statles Rorbu- og Konferansesenter AS | 18,3 mill kr | 10 | Vestvågøy |
| 9 | Reinefjorden Sjøhus Lofoten AS | 16,5 mill kr | 13 | Rana |
| 10 | Børge Ousland AS | 16,3 mill kr | 8 | Steigen |
| 11 | Henningsvær Rorbuer Drift AS | 12,9 mill kr | 18 | Vågan |
| 12 | Træna Rorbuferie AS | 11,1 mill kr | – | Træna |
| 13 | Sakrisøy Rorbuer AS | 10,9 mill kr | 14 | Moskenes |
| 14 | Åhamna Rorbuer AS | 10,2 mill kr | 6 | Moskenes |
| 15 | Lofoten Havfiske AS | 9,6 mill kr | – | Vestvågøy |
| 16 | Hemmingodden Lofoten Fishing Lodge AS | 9,1 mill kr | 17 | Vestvågøy |
| 17 | Helnessund Brygger AS | 6,9 mill kr | 25 | Steigen |
| 18 | Kræmmervika Havn AS | 6,8 mill kr | 5 | Vestvågøy |
| 19 | Helgeland Adventure AS | 6,7 mill kr | – | Træna |
| 20 | Private Living Lofoten AS | 6,6 mill kr | 13 | Vågan |
Se også
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i hele Norge
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Vestland (360)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Trøndelag (190)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Troms (185)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Møre og Romsdal (182)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Innlandet (158)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Rogaland (121)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Agder (93)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Buskerud (91)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Oslo (88)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Finnmark (80)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Akershus (78)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Telemark (71)
- Drift av vandrerhjem og ferieleiligheter i Vestfold (31)
- Næringslivet i Nordland
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 55.200 (drift av vandrerhjem og ferieleiligheter) og forretningsadresse i Nordland. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.