Hopp til innhold
Tallbasen

Bransje 56.300 · Rogaland

Drift av barer i Rogaland: 103 foretak, median omsetning 4,1 mill kr (2025)

103 aktive foretak · 1 286 ansatte · regnskapsår 2025

103 aktive foretak inngår i statistikken for Rogaland med til sammen 1 286 registrerte ansatte. Av de 74 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 4,1 mill kr og en driftsmargin på 1,8 prosent. 54 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 54 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.

Nøkkeltallregnskapsåret 2025, 74 årsregnskap i grunnlaget

Aktive foretak
103
Registrerte i alt
111
Ansatte i alt (i underenhetene)
1 286
Foretak med 5 eller flere ansatte
56 (54 %)
Median ansatte (foretak med 5+)
16
Median driftsinntekter
4,1 mill kr
Sum driftsinntekter
383 mill kr
Median driftsmargin
1,8 %
Positivt driftsresultat
54 % av foretakene

Utvikling 2021 til 2026nyregistreringer, konkurser og regnskap per år

Antall nyregistrerte foretak falt fra 11 i 2024 til 7 i 2025 (-36 %). Median driftsinntekter gikk fra 4,3 mill kr i 2024 til 4,1 mill kr i 2025 (-4 %).

ÅrNyregistrerteKonkurserÅrsregnskapSum driftsinntekterMedian driftsinntekterMedian driftsmargin
2021 8– – – – –
2022 6– – – – –
2023 4– 8 45,3 mill kr 3,5 mill kr 1,6 %
2024 11– 63 345 mill kr 4,3 mill kr 1,7 %
2025 7– 74 383 mill kr 4,1 mill kr 1,8 %
2026 (hittil) 73 – – – –

Regnskapstall vises bare for år der minst fem foretak i utvalget har levert årsregnskap. Regnskapsår der Brønnøysundregistrene trolig har registrert beløpene i feil enhet (mer enn 500 ganger høyere eller lavere enn året før og etter), er holdt utenfor summer, medianer og lister over største foretak. Regnskapsbasen har fullstendig dekning for de to siste regnskapsårene; eldre år er ufullstendige og vises ikke. Konkurser vises fra 2026: for tidligere år mangler kilden mange konkurser (foretak som senere er slettet), så tallene ville vist datadekning og ikke utvikling.

Størrelsesfordelingetter antall ansatte, aktive foretak

46 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 52 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 4 har 50 eller flere.

AnsatteForetakAndel
Under 5 eller ingen4745,6 %
5 til 91413,6 %
10 til 493836,9 %
50 til 24943,9 %
250 eller flere00,0 %

Vanligste organisasjonsformer: AS (92), ENK (5), DA (3), KBO (2).

Største foretaketter driftsinntekter i 2025

Det største foretaket målt i driftsinntekter er Tla AS med 20,9 mill kr og 63 ansatte. De ti største står for 150 mill kr, som er 39 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.

#ForetakDriftsinntekterAnsatteKommune
1 Tla AS 20,9 mill kr63 Stavanger
2 Restaurant-Invest AS 20,4 mill kr36 Stavanger
3 Showbar AS 17,2 mill kr45 Stavanger
4 Cardinal AS 16,9 mill kr18 Stavanger
5 Stuen Bøker og Børst AS 13,4 mill kr16 Stavanger
6 Checkpoint Club AS 12,8 mill kr26 Stavanger
7 Palé AS 12,6 mill kr59 Stavanger
8 Pavillion AS 12,6 mill kr34 Sandnes
9 Musikkbar Garman AS 12,4 mill kr38 Stavanger
10 AS Irishman 10,9 mill kr21 Stavanger
11 Bekkis Bar AS 10,6 mill kr18 Time
12 Evino Masan AS 10,4 mill kr17 Sandnes
13 Cementen AS 10,4 mill kr22 Stavanger
14 Mellombels AS 10,2 mill kr16 Time
15 Norvald Vinbar AS 10,2 mill kr8 Stavanger
16 Melkebaren AS 8,3 mill kr12 Sandnes
17 Drollehålå AS 8,0 mill kr17 Stavanger
18 Seiren AS 7,4 mill kr13 Sandnes
19 Blåveis Stavanger AS 6,7 mill kr26 Stavanger
20 Musikkstuen AS 6,4 mill kr8 Stavanger

Foretakene er plassert etter forretningsadressen. Store foretak kan ha virksomhet og inntekter også andre steder.

Lenkene går til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.

Se også

Slik er tallene beregnet

Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.

«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 56.300 (drift av barer) og forretningsadresse i Rogaland. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.

Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.

Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.

Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.