Bransje 47.270 · Rogaland
Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Rogaland: 105 foretak, median omsetning 2,5 mill kr (2025)
105 aktive foretak · 204 ansatte · regnskapsår 2025
105 aktive foretak inngår i statistikken for Rogaland med til sammen 204 registrerte ansatte. Av de 44 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 2,5 mill kr og en driftsmargin på 4,2 prosent. 66 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 17 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 105
- Registrerte i alt
- 115
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 204
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 18 (17 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 9
- Median driftsinntekter
- 2,5 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 232 mill kr
- Median driftsmargin
- 4,2 %
- Positivt driftsresultat
- 66 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 7 i 2024 til 11 i 2025 (+57 %). Median driftsinntekter gikk fra 3,0 mill kr i 2024 til 2,5 mill kr i 2025 (-15 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 8 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 9 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 8 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 7 | – | 32 | 148 mill kr | 3,0 mill kr | 2,6 % |
| 2025 | 11 | – | 44 | 232 mill kr | 2,5 mill kr | 4,2 % |
| 2026 (hittil) | 16 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
83 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 18 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 87 | 82,9 % |
| 5 til 9 | 9 | 8,6 % |
| 10 til 49 | 9 | 8,6 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (52), ENK (48), DA (2), KBO (2).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Kost1 Kosttilskudd AS med 94,8 mill kr og 20 ansatte. De ti største står for 172 mill kr, som er 74 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Kost1 Kosttilskudd AS | 94,8 mill kr | 20 | Stavanger |
| 2 | Helsekost Oasen AS | 11,6 mill kr | 10 | Karmøy |
| 3 | Solsikken Helsekost AS | 11,5 mill kr | 8 | Sandnes |
| 4 | Fiskerfruen Sirevåg AS | 9,2 mill kr | 22 | Hå |
| 5 | Ren Kost & Kropp AS | 8,9 mill kr | 5 | Stavanger |
| 6 | Urtesenteret AS | 8,8 mill kr | 5 | Karmøy |
| 7 | Amundsen Spesial Amanda AS | 7,3 mill kr | 13 | Haugesund |
| 8 | Kaffehuset AS | 6,9 mill kr | 13 | Stavanger |
| 9 | Miasolstråle Helsekost AS | 6,5 mill kr | 7 | Klepp |
| 10 | Asia Matbutikk Norge AS | 6,2 mill kr | 5 | Strand |
| 11 | Føl Deg Vel AS | 5,7 mill kr | 6 | Stavanger |
| 12 | Takknemlig Helsekost AS | 5,2 mill kr | 6 | Karmøy |
| 13 | Helmer Te & Kaffe AS | 5,1 mill kr | 17 | Stavanger |
| 14 | Amundsen Spesial Kvadrat AS | 5,1 mill kr | 12 | Sandnes |
| 15 | Amundsen Spesial Oasen AS | 5,0 mill kr | 11 | Karmøy |
| 16 | Rostrup Te, Kaffe & Sjokolade AS | 5,0 mill kr | – | Sandnes |
| 17 | Brandtzæg Helsekost AS | 4,9 mill kr | – | Tysvær |
| 18 | Ålgård Helsekost AS | 4,8 mill kr | 5 | Gjesdal |
| 19 | Amundsen Spesial AS | 3,5 mill kr | 8 | Haugesund |
| 20 | Thai Food Stavanger AS | 3,2 mill kr | – | Stavanger |
Se også
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i hele Norge
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Oslo (210)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Akershus (183)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Vestland (116)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Trøndelag (102)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Agder (90)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Buskerud (72)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Innlandet (67)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Vestfold (64)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Østfold (51)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Nordland (47)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Møre og Romsdal (45)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Telemark (38)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Troms (24)
- Næringslivet i Rogaland
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 47.270 (detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers) og forretningsadresse i Rogaland. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.