Bransje 47.270
Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Norge: 1 272 foretak, median omsetning 2,4 mill kr (2025)
1 272 aktive foretak · 2 639 ansatte · regnskapsår 2025
1 272 aktive foretak inngår i statistikken for Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers med til sammen 2 639 registrerte ansatte. Av de 507 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 2,4 mill kr og en driftsmargin på 2,6 prosent. 55 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 14 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 1 272
- Registrerte i alt
- 1 341
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 2 639
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 179 (14 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 8
- Median driftsinntekter
- 2,4 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 6,4 mrd kr
- Median driftsmargin
- 2,6 %
- Positivt driftsresultat
- 55 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 113 i 2024 til 136 i 2025 (+20 %). Median driftsinntekter gikk fra 2,6 mill kr i 2024 til 2,4 mill kr i 2025 (-6 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 80 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 87 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 100 | – | 37 | 196 mill kr | 3,0 mill kr | 3,5 % |
| 2024 | 113 | – | 445 | 5,4 mrd kr | 2,6 mill kr | 1,2 % |
| 2025 | 136 | – | 507 | 6,4 mrd kr | 2,4 mill kr | 2,6 % |
| 2026 (hittil) | 126 | 4 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
86 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 173 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 6 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 1 093 | 85,9 % |
| 5 til 9 | 98 | 7,7 % |
| 10 til 49 | 75 | 5,9 % |
| 50 til 249 | 5 | 0,4 % |
| 250 eller flere | 1 | 0,1 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (658), ENK (508), NUF (44), DA (29).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Eqology.no AS med 1,6 mrd kr og 14 ansatte. De ti største står for 3,5 mrd kr, som er 56 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Eqology.no AS | 1,6 mrd kr | 14 | Oslo |
| 2 | Norwegian Lab AS | 606 mill kr | 29 | Oslo |
| 3 | Life AS | 418 mill kr | 471 | Oslo |
| 4 | Nutraq Norway AS | 191 mill kr | – | Oslo |
| 5 | Sunkost Butikk AS | 151 mill kr | 140 | Oslo |
| 6 | Stig A Dalen AS | 150 mill kr | 98 | Bærum |
| 7 | Smak av Italia AS | 121 mill kr | 100 | Asker |
| 8 | Zinzino AS | 109 mill kr | – | Vestby |
| 9 | Kost1 Kosttilskudd AS | 94,8 mill kr | 20 | Stavanger |
| 10 | Nøtteblanderen Butikker AS | 90,3 mill kr | 146 | Oslo |
| 11 | Olivenlunden AS | 87,9 mill kr | 141 | Oslo |
| 12 | Ølbrygging AS | 86,1 mill kr | 28 | Grimstad |
| 13 | Nature Pharma Norge AS | 79,3 mill kr | – | Tønsberg |
| 14 | Nutrinor AS | 64,0 mill kr | – | Froland |
| 15 | Pharma Norge AS | 63,1 mill kr | 24 | Øksnes |
| 16 | Annis Oslobukta AS | 62,9 mill kr | 29 | Oslo |
| 17 | Afood Market Grønland AS | 59,6 mill kr | 14 | Oslo |
| 18 | Vitamail AS | 59,2 mill kr | 13 | Oslo |
| 19 | Det Norske Naturhuset AS | 55,5 mill kr | – | Oslo |
| 20 | Norisma AS | 50,9 mill kr | 6 | Oslo |
Fordeling på fylker
Oslo er størst med 228 foretak, det vil si 17 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
Se også
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Oslo (210)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Akershus (183)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Vestland (116)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Rogaland (105)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Trøndelag (102)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Agder (90)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Buskerud (72)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Innlandet (67)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Vestfold (64)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Østfold (51)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Nordland (47)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Møre og Romsdal (45)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Telemark (38)
- Detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers i Troms (24)
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 47.270 (detaljhandel med nærings- og nytelsesmidler ellers) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.