Bransje 47.810 · Innlandet
Detaljhandel med motorvogner i Innlandet: 367 foretak, median omsetning 8,8 mill kr (2025)
367 aktive foretak · 845 ansatte · regnskapsår 2025
367 aktive foretak inngår i statistikken for Innlandet med til sammen 845 registrerte ansatte. Av de 163 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 8,8 mill kr og en driftsmargin på 2,6 prosent. 61 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 16 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 367
- Registrerte i alt
- 387
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 845
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 57 (16 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 12
- Median driftsinntekter
- 8,8 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 19,7 mrd kr
- Median driftsmargin
- 2,6 %
- Positivt driftsresultat
- 61 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 32 i 2024 til 36 i 2025 (+12 %). Median driftsinntekter gikk fra 10,7 mill kr i 2024 til 8,8 mill kr i 2025 (-18 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 20 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 19 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 27 | – | 16 | 828 mill kr | 32,4 mill kr | -1,5 % |
| 2024 | 32 | – | 142 | 6,7 mrd kr | 10,7 mill kr | 2,8 % |
| 2025 | 36 | – | 163 | 19,7 mrd kr | 8,8 mill kr | 2,6 % |
| 2026 (hittil) | 28 | 1 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
84 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 55 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 2 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 310 | 84,5 % |
| 5 til 9 | 25 | 6,8 % |
| 10 til 49 | 30 | 8,2 % |
| 50 til 249 | 2 | 0,5 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (209), ENK (140), DA (9), KBO (5).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Sulland Holding AS med 11,8 mrd kr. De ti største står for 15,8 mrd kr, som er 80 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Sulland Holding AS | 11,8 mrd kr | – | Gjøvik |
| 2 | Sulland Auto AS | 2,2 mrd kr | 229 | Hamar |
| 3 | Electric Way AS | 330 mill kr | 18 | Østre Toten |
| 4 | Toyota Sulland Hamar AS | 329 mill kr | 59 | Hamar |
| 5 | Hovli Auto AS | 244 mill kr | 42 | Nord-Aurdal |
| 6 | KB Auto Norge AS | 208 mill kr | – | Eidskog |
| 7 | Auto Select AS | 207 mill kr | 18 | Elverum |
| 8 | Sulland Bil AS | 199 mill kr | 28 | Hamar |
| 9 | Hagen Bil AS | 194 mill kr | 20 | Gjøvik |
| 10 | Sulland Elverum AS | 176 mill kr | 24 | Elverum |
| 11 | Mobile Elverum AS | 164 mill kr | 37 | Elverum |
| 12 | Toyota Sulland Gjøvik AS | 163 mill kr | 24 | Gjøvik |
| 13 | Valdres Auto AS | 162 mill kr | 18 | Nord-Aurdal |
| 14 | Kongsvinger Bilsenter AS | 147 mill kr | 23 | Kongsvinger |
| 15 | Hovrud Auto AS | 143 mill kr | 22 | Nord-Aurdal |
| 16 | Auto Bravia AS | 143 mill kr | 16 | Hamar |
| 17 | Toyota Sulland Lillehammer AS | 124 mill kr | 16 | Lillehammer |
| 18 | Elverum Caravansenter AS | 119 mill kr | 27 | Elverum |
| 19 | Hernes & Co AS | 115 mill kr | 16 | Hamar |
| 20 | Mobile Gjøvik AS | 113 mill kr | 21 | Gjøvik |
Se også
- Detaljhandel med motorvogner i hele Norge
- Detaljhandel med motorvogner i Akershus (905)
- Detaljhandel med motorvogner i Buskerud (544)
- Detaljhandel med motorvogner i Østfold (447)
- Detaljhandel med motorvogner i Trøndelag (421)
- Detaljhandel med motorvogner i Oslo (412)
- Detaljhandel med motorvogner i Rogaland (410)
- Detaljhandel med motorvogner i Vestland (385)
- Detaljhandel med motorvogner i Agder (322)
- Detaljhandel med motorvogner i Telemark (263)
- Detaljhandel med motorvogner i Vestfold (258)
- Detaljhandel med motorvogner i Møre og Romsdal (206)
- Detaljhandel med motorvogner i Nordland (96)
- Detaljhandel med motorvogner i Troms (86)
- Detaljhandel med motorvogner i Finnmark (40)
- Næringslivet i Innlandet
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 47.810 (detaljhandel med motorvogner) og forretningsadresse i Innlandet. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.