Kommune
Næringslivet i Sogndal: 2 602 foretak, 6 047 ansatte, median omsetning 1,0 mill kr (2025)
2 602 aktive foretak · 6 047 ansatte · regnskapsår 2025
2 602 aktive foretak inngår i statistikken for Sogndal med til sammen 6 047 registrerte ansatte. Av de 743 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 1,0 mill kr og en driftsmargin på 7,2 prosent. 62 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 7 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 2 602
- Registrerte i alt
- 2 671
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 6 047
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 175 (7 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 10
- Median driftsinntekter
- 1,0 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 5,9 mrd kr
- Median driftsmargin
- 7,2 %
- Positivt driftsresultat
- 62 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 143 i 2024 til 188 i 2025 (+31 %). Median driftsinntekter gikk fra 1,2 mill kr i 2024 til 1,0 mill kr i 2025 (-12 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 162 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 150 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 139 | – | 53 | 312 mill kr | 1,0 mill kr | 11,2 % |
| 2024 | 143 | – | 616 | 5,0 mrd kr | 1,2 mill kr | 8,6 % |
| 2025 | 188 | – | 743 | 5,9 mrd kr | 1,0 mill kr | 7,2 % |
| 2026 (hittil) | 132 | 3 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
93 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 161 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 14 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 2 427 | 93,3 % |
| 5 til 9 | 79 | 3,0 % |
| 10 til 49 | 82 | 3,2 % |
| 50 til 249 | 9 | 0,3 % |
| 250 eller flere | 5 | 0,2 % |
Vanligste organisasjonsformer: ENK (1 212), AS (903), FLI (323), ESEK (75).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Lerum AS med 938 mill kr og 151 ansatte. De ti største står for 2,0 mrd kr, som er 33 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte |
|---|---|---|---|
| 1 | Lerum AS | 938 mill kr | 151 |
| 2 | KRB Capital AS | 198 mill kr | – |
| 3 | Toyota Sogn AS | 157 mill kr | 30 |
| 4 | Sjøkanten Mat AS | 115 mill kr | 31 |
| 5 | Simas IKS | 112 mill kr | 68 |
| 6 | Sogndal Hotell Drift AS | 106 mill kr | 116 |
| 7 | Fotefar Temareiser AS | 92,3 mill kr | 16 |
| 8 | Autohuset Sogn AS | 85,4 mill kr | 14 |
| 9 | Are Treindustrier Kaupanger AS | 82,9 mill kr | 43 |
| 10 | Sognenett AS | 81,4 mill kr | 32 |
| 11 | Thorbjørn Myklebust AS | 80,0 mill kr | 17 |
| 12 | Maskinsenteret Vestland AS | 77,4 mill kr | 25 |
| 13 | Sæle Sag AS | 74,2 mill kr | 18 |
| 14 | Kvikne's Hotel AS | 71,9 mill kr | 100 |
| 15 | Lerum Frakt AS | 71,5 mill kr | – |
| 16 | Deep Water Services AS | 70,7 mill kr | 10 |
| 17 | Andersen og Hofslundsengen Bygg AS | 70,5 mill kr | 42 |
| 18 | Holen Installasjon AS | 68,9 mill kr | 45 |
| 19 | Sogndal Idrettslag Fotball | 65,8 mill kr | 59 |
| 20 | Tharaso AS | 63,6 mill kr | 23 |
Bransjemiks
Utleie av egen eller leid fast eiendom er størst med 193 foretak, det vil si 7 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
| Næring | Foretak | Andel | Ansatte |
|---|---|---|---|
| Utleie av egen eller leid fast eiendom | 193 | 7,2 % | 27 |
| Aktiviteter i andre medlemsorganisasjoner ellers | 185 | 6,9 % | 0 |
| Uoppgitt | 92 | 3,4 % | 0 |
| Sauehold | 90 | 3,4 % | 0 |
| Oppføring av bygninger | 89 | 3,3 % | 200 |
| Aktiviteter i borettslag og boligsameier | 78 | 2,9 % | 0 |
| Dyrking av kjernefrukter og steinfrukter | 77 | 2,9 % | 32 |
| Guide- og reiseledervirksomhet | 72 | 2,7 % | 7 |
| Grunnarbeid | 66 | 2,5 % | 30 |
| Melkeproduksjon på storfe og oppdrett av melkekyr | 50 | 1,9 % | 0 |
Se også
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med forretningsadresse i Sogndal kommune. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.