Bransje 96.100
Vaskeri- og renserivirksomhet i Norge: 258 foretak, median omsetning 2,6 mill kr (2025)
258 aktive foretak · 2 047 ansatte · regnskapsår 2025
258 aktive foretak inngår i statistikken for Vaskeri- og renserivirksomhet med til sammen 2 047 registrerte ansatte. Av de 131 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 2,6 mill kr og en driftsmargin på 4,8 prosent. 66 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 24 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 258
- Registrerte i alt
- 274
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 2 047
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 62 (24 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 11
- Median driftsinntekter
- 2,6 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 4,2 mrd kr
- Median driftsmargin
- 4,8 %
- Positivt driftsresultat
- 66 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 16 i 2024 til 17 i 2025 (+6 %). Median driftsinntekter gikk fra 2,9 mill kr i 2024 til 2,6 mill kr i 2025 (-10 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 20 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 9 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 10 | – | 7 | 45,9 mill kr | 2,9 mill kr | 4,0 % |
| 2024 | 16 | – | 113 | 3,9 mrd kr | 2,9 mill kr | 5,3 % |
| 2025 | 17 | – | 131 | 4,2 mrd kr | 2,6 mill kr | 4,8 % |
| 2026 (hittil) | 12 | 3 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
76 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 56 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 6 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 196 | 76,0 % |
| 5 til 9 | 27 | 10,5 % |
| 10 til 49 | 29 | 11,2 % |
| 50 til 249 | 3 | 1,2 % |
| 250 eller flere | 3 | 1,2 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (149), ENK (85), ANS (8), KBO (6).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Nor Tekstil AS med 2,2 mrd kr og 1 713 ansatte. De ti største står for 3,6 mrd kr, som er 86 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Nor Tekstil AS | 2,2 mrd kr | 1 713 | Kinn |
| 2 | Elis Norge AS | 902 mill kr | 550 | Oslo |
| 3 | Stil Tekstilservice AS | 143 mill kr | 83 | Nordre Follo |
| 4 | Textilia Norge AS | 99,9 mill kr | 335 | Trondheim |
| 5 | Breeze AS | 63,6 mill kr | – | Bodø |
| 6 | Breeze Tekstil AS | 57,3 mill kr | 73 | Bodø |
| 7 | Solvask AS | 53,4 mill kr | 25 | Drammen |
| 8 | Tekstil-Vask AS | 47,3 mill kr | 44 | Haugesund |
| 9 | Kvikk Vask & Rens AS | 44,0 mill kr | 44 | Rana |
| 10 | Avask Matter og Mopper AS | 39,9 mill kr | 34 | Oslo |
| 11 | Rentx AS | 34,8 mill kr | 46 | Kongsberg |
| 12 | Renseriet Sør-Vest AS | 34,3 mill kr | 26 | Sandnes |
| 13 | Cridthvidt AS | 31,9 mill kr | 23 | Oslo |
| 14 | Trondheim Vask- og Renseri AS | 30,6 mill kr | 35 | Trondheim |
| 15 | Leko Matter AS | 29,4 mill kr | 21 | Nordre Follo |
| 16 | CC Tekstilservice AS | 29,0 mill kr | 23 | Holmestrand |
| 17 | A B Matteservice AS | 20,4 mill kr | 25 | Asker |
| 18 | Tekstil-Vask Sør AS | 20,2 mill kr | 19 | Hå |
| 19 | Vaskeriet Dalane AS | 13,4 mill kr | 16 | Sokndal |
| 20 | Ørn Vask & Rens AS | 13,3 mill kr | 10 | Eidsvoll |
Fordeling på fylker
Oslo er størst med 77 foretak, det vil si 28 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
Se også
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 96.100 (vaskeri- og renserivirksomhet) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.