Bransje 36.000 · Trøndelag
Uttak fra kilde, rensing og distribusjon av vann i Trøndelag: 224 foretak, median omsetning 455 k kr (2025)
224 aktive foretak · 45 ansatte · regnskapsår 2025
224 aktive foretak inngår i statistikken for Trøndelag med til sammen 45 registrerte ansatte. Av de 17 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 455 k kr og en driftsmargin på 9,7 prosent. 82 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 0 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 224
- Registrerte i alt
- 226
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 45
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 1 (0 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 5
- Median driftsinntekter
- 455 k kr
- Sum driftsinntekter
- 34,0 mill kr
- Median driftsmargin
- 9,7 %
- Positivt driftsresultat
- 82 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 9 i 2024 til 14 i 2025 (+56 %). Median driftsinntekter gikk fra 469 k kr i 2024 til 455 k kr i 2025 (-3 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 7 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 11 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 10 | – | 6 | 20,9 mill kr | 2,1 mill kr | 10,7 % |
| 2024 | 9 | – | 19 | 33,0 mill kr | 469 k kr | 15,9 % |
| 2025 | 14 | – | 17 | 34,0 mill kr | 455 k kr | 9,7 % |
| 2026 (hittil) | 5 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
100 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 1 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 223 | 99,6 % |
| 5 til 9 | 1 | 0,4 % |
| 10 til 49 | 0 | 0,0 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: SA (119), FLI (93), AS (10), SAM (2).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Frosta Vassverk SA med 13,8 mill kr. De ti største står for 33,0 mill kr, som er 97 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Frosta Vassverk SA | 13,8 mill kr | – | Frosta |
| 2 | Ålen Vassverk SA | 4,7 mill kr | – | Holtålen |
| 3 | Leksvik Vassverk SA | 4,3 mill kr | – | Indre Fosen |
| 4 | Ulstadvatnet Vasslag SA | 4,1 mill kr | 5 | Stjørdal |
| 5 | Halsabygda Vassverk SA | 2,8 mill kr | – | Heim |
| 6 | Fremo Vassverk AS | 1,0 mill kr | – | Melhus |
| 7 | Leirsjø Vasslag SA | 944 k kr | – | Verdal |
| 8 | Hindrem & Seter Vassverk SA | 676 k kr | – | Indre Fosen |
| 9 | Dalbygda Vassverk SA | 455 k kr | – | Indre Fosen |
| 10 | Kjølvatnet Vassverk SA | 345 k kr | – | Skaun |
| 11 | Gladsø Vannverk SA | 210 k kr | – | Flatanger |
| 12 | Feragen Vannverk AS | 200 k kr | – | Røros |
| 13 | Finnanger og Devika Vasslag SA | 175 k kr | – | Namsos |
| 14 | Bangdalen Vassverk AS | 145 k kr | – | Namsos |
| 15 | Vollslette Vannverk AS | 122 k kr | – | Rennebu |
| 16 | Gimse Vasslag AS | 74,7 k kr | – | Melhus |
Se også
- Uttak fra kilde, rensing og distribusjon av vann i hele Norge
- Uttak fra kilde, rensing og distribusjon av vann i Vestland (186)
- Uttak fra kilde, rensing og distribusjon av vann i Nordland (183)
- Uttak fra kilde, rensing og distribusjon av vann i Akershus (154)
- Uttak fra kilde, rensing og distribusjon av vann i Innlandet (146)
- Uttak fra kilde, rensing og distribusjon av vann i Østfold (141)
- Uttak fra kilde, rensing og distribusjon av vann i Møre og Romsdal (130)
- Uttak fra kilde, rensing og distribusjon av vann i Buskerud (109)
- Uttak fra kilde, rensing og distribusjon av vann i Troms (105)
- Uttak fra kilde, rensing og distribusjon av vann i Vestfold (105)
- Uttak fra kilde, rensing og distribusjon av vann i Agder (78)
- Uttak fra kilde, rensing og distribusjon av vann i Rogaland (71)
- Uttak fra kilde, rensing og distribusjon av vann i Oslo (55)
- Uttak fra kilde, rensing og distribusjon av vann i Telemark (49)
- Næringslivet i Trøndelag
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 36.000 (uttak fra kilde, rensing og distribusjon av vann) og forretningsadresse i Trøndelag. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.