Bransje 77.320 · Telemark
Utleie og leasing av bygge- og anleggsmaskiner og -utstyr i Telemark: 94 foretak, median omsetning 651 k kr (2025)
94 aktive foretak · 105 ansatte · regnskapsår 2025
94 aktive foretak inngår i statistikken for Telemark med til sammen 105 registrerte ansatte. Av de 51 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 651 k kr og en driftsmargin på 1,0 prosent. 45 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 3 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 94
- Registrerte i alt
- 98
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 105
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 3 (3 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 21
- Median driftsinntekter
- 651 k kr
- Sum driftsinntekter
- 202 mill kr
- Median driftsmargin
- 1,0 %
- Positivt driftsresultat
- 45 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 6 i 2024 til 14 i 2025 (+133 %). Median driftsinntekter gikk fra 750 k kr i 2024 til 651 k kr i 2025 (-13 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 4 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 7 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 10 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 6 | – | 36 | 167 mill kr | 750 k kr | 4,4 % |
| 2025 | 14 | – | 51 | 202 mill kr | 651 k kr | 1,0 % |
| 2026 (hittil) | 9 | 1 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
97 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 3 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 91 | 96,8 % |
| 5 til 9 | 1 | 1,1 % |
| 10 til 49 | 2 | 2,1 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (66), ENK (25), DA (1), NUF (1).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Grenland Rail Materiell AS med 48,0 mill kr. De ti største står for 178 mill kr, som er 88 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Grenland Rail Materiell AS | 48,0 mill kr | – | Skien |
| 2 | TVT Maskin AS | 29,4 mill kr | – | Nome |
| 3 | Telemark Bygg Utleie AS | 27,5 mill kr | 21 | Notodden |
| 4 | Grenland Truckservice AS | 23,9 mill kr | – | Porsgrunn |
| 5 | Max Utleie AS | 10,1 mill kr | 6 | Skien |
| 6 | B&b Stillasutleie Grenland AS | 10,1 mill kr | 25 | Skien |
| 7 | Bø Lift og Maskinutleie AS | 8,3 mill kr | – | Midt-Telemark |
| 8 | Kaali Invest AS | 8,0 mill kr | – | Notodden |
| 9 | Ghl-Utleie AS | 6,8 mill kr | – | Skien |
| 10 | Strukturas Equipment AS | 5,8 mill kr | – | Porsgrunn |
| 11 | Madsen Utleie AS | 3,4 mill kr | – | Porsgrunn |
| 12 | Lift og Maskinutleie AS | 1,9 mill kr | – | Kragerø |
| 13 | Utleier1 AS | 1,9 mill kr | – | Skien |
| 14 | Knut Jønholt AS | 1,9 mill kr | – | Kviteseid |
| 15 | Hella Utleie AS | 1,5 mill kr | – | Bamble |
| 16 | Grenland Maskinutleie AS | 1,5 mill kr | – | Skien |
| 17 | Vestmar Stillas AS | 1,5 mill kr | – | Kragerø |
| 18 | Jamtveit Rental AS | 1,4 mill kr | – | Notodden |
| 19 | Tbu Kragerø AS | 1,2 mill kr | – | Kragerø |
| 20 | Kongsberg Brønnboring AS | 918 k kr | – | Notodden |
Se også
- Utleie og leasing av bygge- og anleggsmaskiner og -utstyr i hele Norge
- Utleie og leasing av bygge- og anleggsmaskiner og -utstyr i Vestland (288)
- Utleie og leasing av bygge- og anleggsmaskiner og -utstyr i Rogaland (227)
- Utleie og leasing av bygge- og anleggsmaskiner og -utstyr i Trøndelag (217)
- Utleie og leasing av bygge- og anleggsmaskiner og -utstyr i Akershus (214)
- Utleie og leasing av bygge- og anleggsmaskiner og -utstyr i Innlandet (179)
- Utleie og leasing av bygge- og anleggsmaskiner og -utstyr i Agder (148)
- Utleie og leasing av bygge- og anleggsmaskiner og -utstyr i Nordland (137)
- Utleie og leasing av bygge- og anleggsmaskiner og -utstyr i Møre og Romsdal (135)
- Utleie og leasing av bygge- og anleggsmaskiner og -utstyr i Buskerud (129)
- Utleie og leasing av bygge- og anleggsmaskiner og -utstyr i Østfold (106)
- Utleie og leasing av bygge- og anleggsmaskiner og -utstyr i Oslo (84)
- Utleie og leasing av bygge- og anleggsmaskiner og -utstyr i Troms (83)
- Utleie og leasing av bygge- og anleggsmaskiner og -utstyr i Vestfold (76)
- Utleie og leasing av bygge- og anleggsmaskiner og -utstyr i Finnmark (48)
- Næringslivet i Telemark
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 77.320 (utleie og leasing av bygge- og anleggsmaskiner og -utstyr) og forretningsadresse i Telemark. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.