Bransje 01.460
Svinehold i Norge: 1 362 foretak
1 362 aktive foretak · 426 ansatte
1 362 aktive foretak inngår i statistikken for Svinehold med til sammen 426 registrerte ansatte. Regnskapstall vises når minst fem foretak i utvalget har levert årsregnskap. 4 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 1 362
- Registrerte i alt
- 1 385
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 426
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 60 (4 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 6
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 52 i 2024 til 64 i 2025 (+23 %). Median driftsinntekter gikk fra 6,8 mill kr i 2024 til 8,4 mill kr i 2025 (+23 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 39 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 32 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 47 | – | 5 | 24,4 mill kr | 6,2 mill kr | 7,9 % |
| 2024 | 52 | – | 40 | 325 mill kr | 6,8 mill kr | 3,2 % |
| 2025 | 64 | – | 54 | 472 mill kr | 8,4 mill kr | 5,6 % |
| 2026 (hittil) | 31 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
96 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 60 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 1 302 | 95,6 % |
| 5 til 9 | 53 | 3,9 % |
| 10 til 49 | 7 | 0,5 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: ENK (1 276), AS (50), DA (23), ANS (10).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Knive Gris AS med 33,2 mill kr og 9 ansatte.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Knive Gris AS | 33,2 mill kr | 9 | Drammen |
| 2 | Hampshire AS | 30,0 mill kr | – | Skiptvet |
| 3 | Næra Purkering AS | 19,1 mill kr | – | Ringsaker |
| 4 | Aura Gris AS | 18,8 mill kr | 8 | Skjåk |
| 5 | Duroc AS | 17,4 mill kr | 6 | Skiptvet |
| 6 | Himberg Gård AS | 17,0 mill kr | 9 | Sandefjord |
| 7 | Eskevik AS | 16,5 mill kr | 5 | Sør-Odal |
| 8 | T. Haugland DA | 15,2 mill kr | – | Time |
| 9 | Nes Purkering AS | 15,1 mill kr | – | Tysvær |
| 10 | Jærgris AS | 15,0 mill kr | – | Time |
| 11 | Brekkå Purkering AS | 14,3 mill kr | 7 | Hå |
| 12 | Møystad Gris AS | 14,0 mill kr | 8 | Elverum |
| 13 | Salte Nils L | 14,0 mill kr | – | Klepp |
| 14 | Trond Mjåtveit | 13,6 mill kr | – | Hå |
| 15 | Raumartoppen AS | 12,3 mill kr | – | Lillestrøm |
| 16 | Snusjara Purkering AS | 12,3 mill kr | – | Grue |
| 17 | Eng Gårdsdrift AS | 11,6 mill kr | – | Våler |
| 18 | Skrettingland Gris DA | 11,1 mill kr | – | Hå |
| 19 | Vegard Lea | 10,7 mill kr | – | Sola |
| 20 | BR. Skilbred Landbruk AS | 10,0 mill kr | – | Skien |
Fordeling på fylker
Rogaland er størst med 348 foretak, det vil si 25 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
Se også
- Svinehold i Rogaland (341)
- Svinehold i Innlandet (265)
- Svinehold i Trøndelag (250)
- Svinehold i Østfold (88)
- Svinehold i Vestfold (79)
- Svinehold i Vestland (72)
- Svinehold i Nordland (60)
- Svinehold i Agder (57)
- Svinehold i Akershus (51)
- Svinehold i Møre og Romsdal (29)
- Svinehold i Telemark (25)
- Svinehold i Buskerud (24)
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 01.460 (svinehold) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.