Bransje 24.540
Støping av andre ikke-jernholdige metaller i Norge: 14 foretak, median omsetning 10,8 mill kr (2025)
14 aktive foretak · 113 ansatte · regnskapsår 2025
14 aktive foretak inngår i statistikken for Støping av andre ikke-jernholdige metaller med til sammen 113 registrerte ansatte. Av de 9 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 10,8 mill kr og en driftsmargin på 6,5 prosent. 78 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 50 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 14
- Registrerte i alt
- 14
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 113
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 7 (50 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 10
- Median driftsinntekter
- 10,8 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 268 mill kr
- Median driftsmargin
- 6,5 %
- Positivt driftsresultat
- 78 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Det er ikke registrert antall nyregistrerte foretak i 2024 eller 2025. Median driftsinntekter gikk fra 11,3 mill kr i 2024 til 10,8 mill kr i 2025 (-4 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 0 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 0 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 0 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 0 | – | 8 | 240 mill kr | 11,3 mill kr | 1,4 % |
| 2025 | 0 | – | 9 | 268 mill kr | 10,8 mill kr | 6,5 % |
| 2026 (hittil) | 0 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
50 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 7 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 7 | 50,0 % |
| 5 til 9 | 3 | 21,4 % |
| 10 til 49 | 4 | 28,6 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (12), ENK (2).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Oshaug Metall AS med 140 mill kr og 45 ansatte.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Oshaug Metall AS | 140 mill kr | 45 | Molde |
| 2 | Olaussens Metall AS | 59,2 mill kr | 21 | Karmøy |
| 3 | Norse Metal Elverum AS | 36,8 mill kr | 18 | Elverum |
| 4 | Manoda AS | 13,9 mill kr | 10 | Harstad |
| 5 | Olsen Nauen Klokkestøperi AS | 10,8 mill kr | 9 | Tønsberg |
| 6 | Kristiania Kunst & Metalstøberi AS | 4,1 mill kr | 6 | Oslo |
| 7 | Hageland Kunst- og Metallstøperi AS | 2,2 mill kr | 5 | Lindesnes |
| 8 | Abc Metall AS | 417 k kr | – | Farsund |
| 9 | Vestad Næringseiendom AS | 416 k kr | – | Elverum |
Fordeling på fylker
Innlandet er størst med 3 foretak, det vil si 21 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
| Fylke | Foretak | Andel | Ansatte |
|---|---|---|---|
| Innlandet | 3 | 21,4 % | 18 |
| Rogaland | 3 | 21,4 % | 20 |
| Oslo | 2 | 14,3 % | 6 |
| Agder | 2 | 14,3 % | 5 |
| Vestfold | 1 | 7,1 % | 9 |
| Møre og Romsdal | 1 | 7,1 % | 45 |
| Vestland | 1 | 7,1 % | 0 |
| Troms | 1 | 7,1 % | 10 |
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 24.540 (støping av andre ikke-jernholdige metaller) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.