Bransje 93.190 · Trøndelag
Sportsaktiviteter ikke nevnt annet sted i Trøndelag: 272 foretak, median omsetning 549 k kr (2025)
272 aktive foretak · 121 ansatte · regnskapsår 2025
272 aktive foretak inngår i statistikken for Trøndelag med til sammen 121 registrerte ansatte. Av de 44 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 549 k kr og en driftsmargin på 2,4 prosent. 45 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 3 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 272
- Registrerte i alt
- 281
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 121
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 9 (3 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 10
- Median driftsinntekter
- 549 k kr
- Sum driftsinntekter
- 130 mill kr
- Median driftsmargin
- 2,4 %
- Positivt driftsresultat
- 45 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 23 i 2024 til 24 i 2025 (+4 %). Median driftsinntekter gikk fra 1,0 mill kr i 2024 til 549 k kr i 2025 (-45 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 16 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 27 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 20 | – | 6 | 21,2 mill kr | 810 k kr | 6,7 % |
| 2024 | 23 | – | 38 | 149 mill kr | 1,0 mill kr | -1,6 % |
| 2025 | 24 | – | 44 | 130 mill kr | 549 k kr | 2,4 % |
| 2026 (hittil) | 15 | 2 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
97 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 9 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 263 | 96,7 % |
| 5 til 9 | 4 | 1,5 % |
| 10 til 49 | 5 | 1,8 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: ENK (131), FLI (74), AS (53), SA (9).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Inatur Norge AS med 33,8 mill kr og 10 ansatte. De ti største står for 108 mill kr, som er 84 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Inatur Norge AS | 33,8 mill kr | 10 | Namsos |
| 2 | JHK AS | 18,1 mill kr | – | Trondheim |
| 3 | Trondheim Golfsenter AS | 12,7 mill kr | 10 | Trondheim |
| 4 | JHK Holding AS | 8,4 mill kr | – | Trondheim |
| 5 | N. Munkhaugen Holding AS | 7,1 mill kr | – | Melhus |
| 6 | Team Northug AS | 6,9 mill kr | – | Inderøy |
| 7 | Femundløpet AS | 6,8 mill kr | – | Røros |
| 8 | Active Golf AS | 6,1 mill kr | 5 | Trondheim |
| 9 | Jotunheimen AS | 5,9 mill kr | 11 | Trondheim |
| 10 | Stall Øysand AS | 2,6 mill kr | – | Melhus |
| 11 | Stall Granly AS | 2,5 mill kr | 6 | Trondheim |
| 12 | VLW Racing AS | 2,3 mill kr | – | Melhus |
| 13 | Dyrhaug Ridesenter AS | 2,1 mill kr | – | Tydal |
| 14 | Andrénalin AS | 2,0 mill kr | – | Trondheim |
| 15 | Stall Kringla AS | 2,0 mill kr | – | Steinkjer |
| 16 | Stall Sørmo AS | 1,6 mill kr | – | Orkland |
| 17 | Hofstad Boxing Team AS | 1,4 mill kr | – | Trondheim |
| 18 | Klæbu Golfsenter AS | 1,4 mill kr | – | Trondheim |
| 19 | Namsos Padel AS | 1,1 mill kr | – | Namsos |
| 20 | Gsat Holding AS | 676 k kr | – | Namsos |
Se også
- Sportsaktiviteter ikke nevnt annet sted i hele Norge
- Sportsaktiviteter ikke nevnt annet sted i Oslo (389)
- Sportsaktiviteter ikke nevnt annet sted i Akershus (338)
- Sportsaktiviteter ikke nevnt annet sted i Innlandet (265)
- Sportsaktiviteter ikke nevnt annet sted i Vestland (260)
- Sportsaktiviteter ikke nevnt annet sted i Buskerud (172)
- Sportsaktiviteter ikke nevnt annet sted i Rogaland (166)
- Sportsaktiviteter ikke nevnt annet sted i Vestfold (156)
- Sportsaktiviteter ikke nevnt annet sted i Østfold (151)
- Sportsaktiviteter ikke nevnt annet sted i Agder (139)
- Sportsaktiviteter ikke nevnt annet sted i Møre og Romsdal (108)
- Sportsaktiviteter ikke nevnt annet sted i Nordland (85)
- Sportsaktiviteter ikke nevnt annet sted i Telemark (68)
- Sportsaktiviteter ikke nevnt annet sted i Troms (65)
- Sportsaktiviteter ikke nevnt annet sted i Finnmark (36)
- Næringslivet i Trøndelag
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 93.190 (sportsaktiviteter ikke nevnt annet sted) og forretningsadresse i Trøndelag. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.