Bransje 33.150 · Rogaland
Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter i Rogaland: 143 foretak, median omsetning 3,1 mill kr (2025)
143 aktive foretak · 686 ansatte · regnskapsår 2025
143 aktive foretak inngår i statistikken for Rogaland med til sammen 686 registrerte ansatte. Av de 67 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 3,1 mill kr og en driftsmargin på 5,0 prosent. 60 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 17 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 143
- Registrerte i alt
- 150
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 686
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 25 (17 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 14
- Median driftsinntekter
- 3,1 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 4,5 mrd kr
- Median driftsmargin
- 5,0 %
- Positivt driftsresultat
- 60 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 5 i 2024 til 11 i 2025 (+120 %). Median driftsinntekter gikk fra 3,2 mill kr i 2024 til 3,1 mill kr i 2025 (-3 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 6 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 14 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 11 | – | 18 | 2,7 mrd kr | 31,8 mill kr | 4,3 % |
| 2024 | 5 | – | 61 | 4,2 mrd kr | 3,2 mill kr | 5,0 % |
| 2025 | 11 | – | 67 | 4,5 mrd kr | 3,1 mill kr | 5,0 % |
| 2026 (hittil) | 3 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
83 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 20 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 5 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 118 | 82,5 % |
| 5 til 9 | 6 | 4,2 % |
| 10 til 49 | 14 | 9,8 % |
| 50 til 249 | 3 | 2,1 % |
| 250 eller flere | 2 | 1,4 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (85), ENK (55), ANS (1), NUF (1).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Westcon Yards AS med 2,4 mrd kr og 422 ansatte. De ti største står for 3,9 mrd kr, som er 87 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Westcon Yards AS | 2,4 mrd kr | 422 | Vindafjord |
| 2 | GMC Yard AS | 298 mill kr | 56 | Stavanger |
| 3 | Hermes Marine Services AS | 273 mill kr | 58 | Randaberg |
| 4 | Aquafarm Equipment AS | 239 mill kr | 6 | Haugesund |
| 5 | Z-Marine AS | 165 mill kr | 24 | Eigersund |
| 6 | GMC Maritime AS | 144 mill kr | 43 | Randaberg |
| 7 | Anlegg og Marine Service AS | 129 mill kr | 39 | Sola |
| 8 | Norwest Marine Service AS | 102 mill kr | 13 | Karmøy |
| 9 | Onesource AS | 74,7 mill kr | 14 | Sandnes |
| 10 | Ship & Rig Service AS | 73,9 mill kr | 41 | Randaberg |
| 11 | Dap Solution AS | 72,5 mill kr | 65 | Vindafjord |
| 12 | A. Olufsen Ship & Offshore AS | 70,0 mill kr | 46 | Haugesund |
| 13 | Storesund Marine Services AS | 58,0 mill kr | 45 | Karmøy |
| 14 | Helpman Norway AS | 33,8 mill kr | 254 | Vindafjord |
| 15 | Hovland Båt AS | 30,2 mill kr | 5 | Eigersund |
| 16 | Flevig Maritim AS | 29,1 mill kr | 9 | Stavanger |
| 17 | GMC Holding AS | 26,9 mill kr | 10 | Stavanger |
| 18 | Eigerøy Båt & Motor AS | 26,3 mill kr | 13 | Eigersund |
| 19 | Westcon 39 AS | 26,3 mill kr | – | Vindafjord |
| 20 | Åmøy Havn Marina AS | 25,0 mill kr | 11 | Stavanger |
Se også
- Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter i hele Norge
- Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter i Vestland (203)
- Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter i Agder (129)
- Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter i Møre og Romsdal (108)
- Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter i Akershus (97)
- Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter i Vestfold (96)
- Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter i Østfold (90)
- Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter i Nordland (84)
- Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter i Trøndelag (75)
- Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter i Telemark (62)
- Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter i Troms (51)
- Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter i Oslo (46)
- Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter i Finnmark (20)
- Næringslivet i Rogaland
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-18. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-18 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 33.150 (reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter) og forretningsadresse i Rogaland. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.