Bransje 95.310 · Akershus
Reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Akershus: 871 foretak, median omsetning 4,4 mill kr (2025)
871 aktive foretak · 2 912 ansatte · regnskapsår 2025
871 aktive foretak inngår i statistikken for Akershus med til sammen 2 912 registrerte ansatte. Av de 357 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 4,4 mill kr og en driftsmargin på 2,2 prosent. 66 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 19 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 871
- Registrerte i alt
- 921
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 2 912
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 164 (19 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 8
- Median driftsinntekter
- 4,4 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 15,6 mrd kr
- Median driftsmargin
- 2,2 %
- Positivt driftsresultat
- 66 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 79 i 2024 til 94 i 2025 (+19 %). Median driftsinntekter gikk fra 5,3 mill kr i 2024 til 4,4 mill kr i 2025 (-16 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 46 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 58 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 62 | – | 39 | 1,4 mrd kr | 4,9 mill kr | 5,1 % |
| 2024 | 79 | – | 312 | 14,3 mrd kr | 5,3 mill kr | 4,1 % |
| 2025 | 94 | – | 357 | 15,6 mrd kr | 4,4 mill kr | 2,2 % |
| 2026 (hittil) | 99 | 12 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
81 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 156 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 8 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 707 | 81,2 % |
| 5 til 9 | 101 | 11,6 % |
| 10 til 49 | 55 | 6,3 % |
| 50 til 249 | 4 | 0,5 % |
| 250 eller flere | 4 | 0,5 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (459), ENK (377), KBO (18), DA (9).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Møller Bil Vest AS med 3,5 mrd kr og 340 ansatte. De ti største står for 12,1 mrd kr, som er 77 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Møller Bil Vest AS | 3,5 mrd kr | 340 | Asker |
| 2 | Birger N Haug AS | 2,6 mrd kr | 343 | Asker |
| 3 | Bertel O. Steen Lørenskog AS | 1,9 mrd kr | 256 | Lørenskog |
| 4 | Bertel O Steen Asker og Bærum AS | 863 mill kr | 98 | Bærum |
| 5 | Toyota Asker og Bærum AS | 780 mill kr | 104 | Bærum |
| 6 | Formula Automobile Norge AS | 537 mill kr | 29 | Asker |
| 7 | Snap Drive AS | 503 mill kr | 304 | Lørenskog |
| 8 | Andresen Bil AS | 489 mill kr | 63 | Nordre Follo |
| 9 | Follo Autoco AS | 446 mill kr | 57 | Nordre Follo |
| 10 | Bertel O. Steen Jessheim AS | 406 mill kr | 29 | Ullensaker |
| 11 | Mobile Follo AS | 231 mill kr | 25 | Nordre Follo |
| 12 | Sulland Jessheim AS | 205 mill kr | 25 | Ullensaker |
| 13 | Mobile Asker AS | 162 mill kr | 25 | Asker |
| 14 | Mobile Jessheim AS | 141 mill kr | 19 | Ullensaker |
| 15 | Automobil Holding AS | 111 mill kr | – | Asker |
| 16 | Motor Forum AS | 104 mill kr | 18 | Asker |
| 17 | Star Motor AS | 90,4 mill kr | 19 | Bærum |
| 18 | Omniservice AS | 68,2 mill kr | 34 | Nordre Follo |
| 19 | Haugerud og Foss Bil AS | 62,8 mill kr | 7 | Aurskog-Høland |
| 20 | Bergersen Bil og Karosseri AS | 57,3 mill kr | 33 | Lørenskog |
Se også
- Reparasjon og vedlikehold av motorvogner i hele Norge
- Reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Trøndelag (685)
- Reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Vestland (680)
- Reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Innlandet (674)
- Reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Rogaland (558)
- Reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Østfold (536)
- Reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Agder (483)
- Reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Buskerud (451)
- Reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Møre og Romsdal (379)
- Reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Oslo (372)
- Reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Vestfold (367)
- Reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Telemark (302)
- Reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Nordland (301)
- Reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Troms (182)
- Reparasjon og vedlikehold av motorvogner i Finnmark (99)
- Næringslivet i Akershus
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 95.310 (reparasjon og vedlikehold av motorvogner) og forretningsadresse i Akershus. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.