Bransje 95.320
Reparasjon og vedlikehold av motorsykler i Norge: 180 foretak, median omsetning 1,1 mill kr (2025)
180 aktive foretak · 90 ansatte · regnskapsår 2025
180 aktive foretak inngår i statistikken for Reparasjon og vedlikehold av motorsykler med til sammen 90 registrerte ansatte. Av de 37 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 1,1 mill kr og en driftsmargin på 4,5 prosent. 59 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 4 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 180
- Registrerte i alt
- 189
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 90
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 7 (4 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 10
- Median driftsinntekter
- 1,1 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 235 mill kr
- Median driftsmargin
- 4,5 %
- Positivt driftsresultat
- 59 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak falt fra 19 i 2024 til 18 i 2025 (-5 %). Median driftsinntekter gikk fra 1,4 mill kr i 2024 til 1,1 mill kr i 2025 (-21 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 12 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 8 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 25 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 19 | – | 31 | 247 mill kr | 1,4 mill kr | -0,8 % |
| 2025 | 18 | – | 37 | 235 mill kr | 1,1 mill kr | 4,5 % |
| 2026 (hittil) | 16 | 1 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
96 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 7 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 173 | 96,1 % |
| 5 til 9 | 3 | 1,7 % |
| 10 til 49 | 4 | 2,2 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: ENK (123), AS (44), FLI (5), KBO (4).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Frode Utsi AS med 83,0 mill kr og 19 ansatte. De ti største står for 211 mill kr, som er 90 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Frode Utsi AS | 83,0 mill kr | 19 | Tana |
| 2 | Arctic Motor AS | 38,1 mill kr | 11 | Bodø |
| 3 | Mc-Marine AS | 32,2 mill kr | 10 | Bergen |
| 4 | Skjærvik's Scooter & MC AS | 17,2 mill kr | 6 | Rana |
| 5 | Spinnin Wheel AS | 13,0 mill kr | 6 | Indre Østfold |
| 6 | Ernstsen MC & Scooter AS | 8,1 mill kr | – | Saltdal |
| 7 | MC Teknikk AS | 6,9 mill kr | – | Vennesla |
| 8 | Bestbike AS | 5,2 mill kr | – | Volda |
| 9 | Moto-Tech AS | 4,6 mill kr | 5 | Sandnes |
| 10 | Hyllestad Motor AS | 2,7 mill kr | – | Rakkestad |
| 11 | Twin Garage AS | 2,6 mill kr | – | Narvik |
| 12 | Multimech og Marine AS | 2,6 mill kr | – | Svalbard |
| 13 | MC Service AS | 2,4 mill kr | – | Lillestrøm |
| 14 | Es Motor AS | 2,1 mill kr | – | Nore og Uvdal |
| 15 | Salvesen og Sønn AS | 1,9 mill kr | – | Stange |
| 16 | Klevtech AS | 1,8 mill kr | – | Horten |
| 17 | 2 Hjul Service AS | 1,5 mill kr | – | Stranda |
| 18 | Motor-Sports AS | 1,3 mill kr | – | Nordkapp |
| 19 | Jorkjen MC AS | 1,1 mill kr | – | Arendal |
| 20 | Sogn Motor AS | 915 k kr | – | Luster |
Fordeling på fylker
Trøndelag er størst med 24 foretak, det vil si 13 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
| Fylke | Foretak | Andel | Ansatte |
|---|---|---|---|
| Trøndelag | 24 | 12,7 % | 10 |
| Akershus | 21 | 11,1 % | 0 |
| Østfold | 20 | 10,6 % | 11 |
| Vestland | 18 | 9,5 % | 27 |
| Innlandet | 16 | 8,5 % | 0 |
| Buskerud | 14 | 7,4 % | 0 |
| Rogaland | 13 | 6,9 % | 5 |
| Nordland | 12 | 6,3 % | 17 |
| Møre og Romsdal | 11 | 5,8 % | 0 |
| Agder | 11 | 5,8 % | 0 |
Se også
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 95.320 (reparasjon og vedlikehold av motorsykler) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.