Bransje 14.210
Produksjon av yttertøy i Norge: 1 394 foretak, median omsetning 723 k kr (2025)
1 394 aktive foretak · 738 ansatte · regnskapsår 2025
1 394 aktive foretak inngår i statistikken for Produksjon av yttertøy med til sammen 738 registrerte ansatte. Av de 168 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 723 k kr og en driftsmargin på 2,3 prosent. 52 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 3 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 1 394
- Registrerte i alt
- 1 425
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 738
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 36 (3 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 8
- Median driftsinntekter
- 723 k kr
- Sum driftsinntekter
- 2,4 mrd kr
- Median driftsmargin
- 2,3 %
- Positivt driftsresultat
- 52 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak falt fra 88 i 2024 til 63 i 2025 (-28 %). Median driftsinntekter gikk fra 999 k kr i 2024 til 723 k kr i 2025 (-28 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 130 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 110 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 89 | – | 17 | 81,8 mill kr | 250 k kr | 4,8 % |
| 2024 | 88 | – | 140 | 2,5 mrd kr | 999 k kr | 2,0 % |
| 2025 | 63 | – | 168 | 2,4 mrd kr | 723 k kr | 2,3 % |
| 2026 (hittil) | 60 | 1 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
97 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 32 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 4 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 1 358 | 97,4 % |
| 5 til 9 | 22 | 1,6 % |
| 10 til 49 | 10 | 0,7 % |
| 50 til 249 | 4 | 0,3 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: ENK (1 147), AS (196), NUF (19), DA (15).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Norrøna Sport AS med 805 mill kr og 124 ansatte. De ti største står for 2,0 mrd kr, som er 83 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Norrøna Sport AS | 805 mill kr | 124 | Bærum |
| 2 | Bergans Fritid AS | 373 mill kr | 33 | Asker |
| 3 | Inter-Sun AS | 285 mill kr | 48 | Nordre Follo |
| 4 | Norrøna Retail AS | 284 mill kr | 181 | Bærum |
| 5 | Frislid Konfeksjon AS | 52,1 mill kr | 17 | Stad |
| 6 | Cedrico AS | 39,1 mill kr | – | Bærum |
| 7 | Husflidens Venner Trondheim | 33,1 mill kr | 28 | Trondheim |
| 8 | Vestagder Husflid AS | 31,2 mill kr | 28 | Lindesnes |
| 9 | Caya Expo AS | 28,3 mill kr | 5 | Røst |
| 10 | Nordaker Bunader AS | 26,8 mill kr | 86 | Stavanger |
| 11 | Bettina Burud Holding AS | 26,5 mill kr | – | Oslo |
| 12 | Ingebjørg Almankås AS | 26,0 mill kr | 20 | Midt-Telemark |
| 13 | Husfliden Bergen AS | 25,0 mill kr | 19 | Bergen |
| 14 | Johnny Love AS | 24,3 mill kr | 22 | Trondheim |
| 15 | Norwegian Rain AS | 20,2 mill kr | 7 | Bergen |
| 16 | Aura Flake AS | 18,0 mill kr | – | Oslo |
| 17 | Solhjell AS | 17,4 mill kr | – | Oslo |
| 18 | Husfliden Ålesund AS | 14,8 mill kr | 16 | Ålesund |
| 19 | Bunad Fredrik Nilsson AS | 14,1 mill kr | – | Stavanger |
| 20 | Haugtussa Bak Slottet AS | 11,0 mill kr | 6 | Oslo |
Fordeling på fylker
Oslo er størst med 253 foretak, det vil si 18 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
Se også
- Produksjon av yttertøy i Oslo (248)
- Produksjon av yttertøy i Vestland (184)
- Produksjon av yttertøy i Akershus (181)
- Produksjon av yttertøy i Trøndelag (107)
- Produksjon av yttertøy i Rogaland (97)
- Produksjon av yttertøy i Innlandet (93)
- Produksjon av yttertøy i Buskerud (75)
- Produksjon av yttertøy i Agder (74)
- Produksjon av yttertøy i Telemark (64)
- Produksjon av yttertøy i Møre og Romsdal (59)
- Produksjon av yttertøy i Østfold (55)
- Produksjon av yttertøy i Vestfold (43)
- Produksjon av yttertøy i Troms (39)
- Produksjon av yttertøy i Nordland (31)
- Produksjon av yttertøy i Finnmark (26)
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 14.210 (produksjon av yttertøy) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.