Bransje 13.940
Produksjon av tauverk, rep, hyssing og nett i Norge: 59 foretak, median omsetning 18,7 mill kr (2025)
59 aktive foretak · 546 ansatte · regnskapsår 2025
59 aktive foretak inngår i statistikken for Produksjon av tauverk, rep, hyssing og nett med til sammen 546 registrerte ansatte. Av de 35 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 18,7 mill kr og en driftsmargin på 7,0 prosent. 80 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 36 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 59
- Registrerte i alt
- 59
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 546
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 21 (36 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 27
- Median driftsinntekter
- 18,7 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 3,9 mrd kr
- Median driftsmargin
- 7,0 %
- Positivt driftsresultat
- 80 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak falt fra 1 i 2024 til 0 i 2025 (-100 %). Median driftsinntekter gikk fra 21,3 mill kr i 2024 til 18,7 mill kr i 2025 (-12 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 2 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 3 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 3 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 1 | – | 34 | 3,7 mrd kr | 21,3 mill kr | 7,9 % |
| 2025 | 0 | – | 35 | 3,9 mrd kr | 18,7 mill kr | 7,0 % |
| 2026 (hittil) | 3 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
64 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 15 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 6 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 38 | 64,4 % |
| 5 til 9 | 3 | 5,1 % |
| 10 til 49 | 12 | 20,3 % |
| 50 til 249 | 6 | 10,2 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (47), ENK (9), NUF (2), DA (1).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Egersund Net AS med 908 mill kr og 170 ansatte. De ti største står for 3,5 mrd kr, som er 90 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Egersund Net AS | 908 mill kr | 170 | Eigersund |
| 2 | Eldi Norway AS | 617 mill kr | 133 | Ålesund |
| 3 | Selstad AS | 562 mill kr | 219 | Kinn |
| 4 | Mørenot Fishery AS | 409 mill kr | 95 | Ålesund |
| 5 | Vónin Refa AS | 249 mill kr | 104 | Senja |
| 6 | Egersund Herøy AS | 239 mill kr | 40 | Herøy |
| 7 | Egersund Trål AS | 202 mill kr | 48 | Eigersund |
| 8 | Hampidjan Advant AS | 122 mill kr | 12 | Haram |
| 9 | AS Fiskevegn | 108 mill kr | 37 | Stad |
| 10 | Offshore & Trawl Supply AS | 98,3 mill kr | 27 | Giske |
| 11 | AS Fiskenett | 72,5 mill kr | 38 | Alver |
| 12 | Inter Notservice AS | 67,2 mill kr | 27 | Herøy |
| 13 | Nordkapp Notbøteri AS | 47,2 mill kr | 12 | Nordkapp |
| 14 | Fosnot AS | 33,2 mill kr | 14 | Herøy |
| 15 | Meløy Notbøteri AS | 29,9 mill kr | 13 | Meløy |
| 16 | Egersund Management AS | 26,9 mill kr | 25 | Eigersund |
| 17 | Havservice AS | 22,9 mill kr | 8 | Frøya |
| 18 | Norsk Fletteri AS | 18,7 mill kr | 10 | Bergen |
| 19 | Johansens Garnservice AS | 12,5 mill kr | – | Vestvågøy |
| 20 | Skagerak Trål og Notbøteri AS | 12,1 mill kr | 6 | Kristiansand |
Fordeling på fylker
Vestland er størst med 12 foretak, det vil si 20 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
| Fylke | Foretak | Andel | Ansatte |
|---|---|---|---|
| Vestland | 12 | 20,3 % | 124 |
| Møre og Romsdal | 12 | 20,3 % | 163 |
| Rogaland | 8 | 13,6 % | 102 |
| Troms | 7 | 11,9 % | 77 |
| Nordland | 4 | 6,8 % | 15 |
| Trøndelag | 4 | 6,8 % | 13 |
| Agder | 3 | 5,1 % | 6 |
| Finnmark | 3 | 5,1 % | 12 |
| Telemark | 2 | 3,4 % | 0 |
| Innlandet | 1 | 1,7 % | 0 |
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 13.940 (produksjon av tauverk, rep, hyssing og nett) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.