Bransje 28.920
Produksjon av maskiner og utstyr til bergverksdrift og bygge- og anleggsvirksomhet i Norge: 56 foretak, median omsetning 8,6 mill kr (2025)
56 aktive foretak · 532 ansatte · regnskapsår 2025
56 aktive foretak inngår i statistikken for Produksjon av maskiner og utstyr til bergverksdrift og bygge- og anleggsvirksomhet med til sammen 532 registrerte ansatte. Av de 33 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 8,6 mill kr og en driftsmargin på 5,1 prosent. 58 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 30 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 56
- Registrerte i alt
- 56
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 532
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 17 (30 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 32
- Median driftsinntekter
- 8,6 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 5,6 mrd kr
- Median driftsmargin
- 5,1 %
- Positivt driftsresultat
- 58 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak var uendret fra 3 i 2024 til 3 i 2025. Median driftsinntekter gikk fra 37,9 mill kr i 2024 til 8,6 mill kr i 2025 (-77 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 6 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 2 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 2 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 3 | – | 27 | 6,5 mrd kr | 37,9 mill kr | 3,7 % |
| 2025 | 3 | – | 33 | 5,6 mrd kr | 8,6 mill kr | 5,1 % |
| 2026 (hittil) | 0 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
70 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 11 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 6 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 39 | 69,6 % |
| 5 til 9 | 3 | 5,4 % |
| 10 til 49 | 8 | 14,3 % |
| 50 til 249 | 4 | 7,1 % |
| 250 eller flere | 2 | 3,6 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (41), NUF (8), ENK (7).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Mhwirth AS med 2,6 mrd kr og 597 ansatte. De ti største står for 5,3 mrd kr, som er 95 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Mhwirth AS | 2,6 mrd kr | 597 | Kristiansand |
| 2 | HD Construction Equipment Norway AS | 907 mill kr | 146 | Hustadvika |
| 3 | National Oilwell Varco Norway AS | 628 mill kr | 1 398 | Kristiansand |
| 4 | Andersen Mek Verksted AS | 398 mill kr | 188 | Flekkefjord |
| 5 | Containertech AS | 150 mill kr | 41 | Bygland |
| 6 | Tokvam AS | 147 mill kr | 52 | Vestre Toten |
| 7 | Ceg Norway AS | 145 mill kr | 20 | Gjerstad |
| 8 | Lyng Drilling AS | 111 mill kr | 22 | Indre Fosen |
| 9 | Qmatec Drilling AS | 106 mill kr | 40 | Vinje |
| 10 | Bamble Mekaniske Industri AS | 90,9 mill kr | 20 | Bamble |
| 11 | Steis Mekaniske Verksted AS | 67,2 mill kr | 32 | Sirdal |
| 12 | Vera Tank AS | 52,4 mill kr | 8 | Sandefjord |
| 13 | Gratangen Mekaniske Industri AS | 38,2 mill kr | 16 | Gratangen |
| 14 | Rogaland Maskinservice AS | 37,7 mill kr | 19 | Time |
| 15 | Construction Equipment Group AS | 11,7 mill kr | – | Gjerstad |
| 16 | HK Spesialisten AS | 11,1 mill kr | 7 | Tønsberg |
| 17 | Toft Technologies AS | 8,6 mill kr | – | Kragerø |
| 18 | Snowflake Invest AS | 7,5 mill kr | – | Gjøvik |
| 19 | Spesial Teknikk AS | 6,7 mill kr | 5 | Kristiansand |
| 20 | Dig Jim AS | 6,4 mill kr | – | Bergen |
Fordeling på fylker
Agder er størst med 17 foretak, det vil si 30 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
| Fylke | Foretak | Andel | Ansatte |
|---|---|---|---|
| Agder | 17 | 30,4 % | 98 |
| Innlandet | 6 | 10,7 % | 135 |
| Vestland | 5 | 8,9 % | 0 |
| Troms | 4 | 7,1 % | 16 |
| Telemark | 4 | 7,1 % | 56 |
| Trøndelag | 2 | 3,6 % | 22 |
| Rogaland | 2 | 3,6 % | 44 |
| Møre og Romsdal | 2 | 3,6 % | 146 |
| Buskerud | 2 | 3,6 % | 0 |
| Vestfold | 2 | 3,6 % | 15 |
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 28.920 (produksjon av maskiner og utstyr til bergverksdrift og bygge- og anleggsvirksomhet) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.