Bransje 28.410
Produksjon av maskiner og maskinverktøy til metallbearbeiding i Norge: 28 foretak, median omsetning 3,7 mill kr (2025)
28 aktive foretak · 165 ansatte · regnskapsår 2025
28 aktive foretak inngår i statistikken for Produksjon av maskiner og maskinverktøy til metallbearbeiding med til sammen 165 registrerte ansatte. Av de 15 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 3,7 mill kr og en driftsmargin på 5,1 prosent. 73 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 25 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 28
- Registrerte i alt
- 28
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 165
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 7 (25 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 13
- Median driftsinntekter
- 3,7 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 760 mill kr
- Median driftsmargin
- 5,1 %
- Positivt driftsresultat
- 73 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Det er ikke registrert antall nyregistrerte foretak i 2024 eller 2025. Median driftsinntekter gikk fra 2,8 mill kr i 2024 til 3,7 mill kr i 2025 (+31 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 0 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 0 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 0 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 0 | – | 15 | 637 mill kr | 2,8 mill kr | 7,4 % |
| 2025 | 0 | – | 15 | 760 mill kr | 3,7 mill kr | 5,1 % |
| 2026 (hittil) | 0 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
75 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 6 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 1 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 21 | 75,0 % |
| 5 til 9 | 2 | 7,1 % |
| 10 til 49 | 4 | 14,3 % |
| 50 til 249 | 1 | 3,6 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (15), ENK (9), DA (2), ANS (1).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Sandvik Coromant AS med 406 mill kr og 101 ansatte. De ti største står for 756 mill kr, som er 99 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Sandvik Coromant AS | 406 mill kr | 101 | Trondheim |
| 2 | DMG Mori Norway AS | 226 mill kr | 11 | Tønsberg |
| 3 | Sandsje-Hvitsten AS | 35,7 mill kr | 18 | Sandefjord |
| 4 | Sørlie Verktøyindustri AS | 30,4 mill kr | 16 | Halden |
| 5 | Safety Tools Allmet AS | 27,1 mill kr | 7 | Øygarden |
| 6 | Lieds Verktøy AS | 11,7 mill kr | 6 | Ålesund |
| 7 | Venco Verktøyindustri AS | 10,1 mill kr | 13 | Halden |
| 8 | 3d-Components AS | 3,7 mill kr | – | Oslo |
| 9 | Romslo Mekaniske AS | 3,5 mill kr | – | Vang |
| 10 | Kerr Holding AS | 1,5 mill kr | – | Øygarden |
| 11 | Slipe-Service AS | 1,5 mill kr | – | Harstad |
| 12 | Sandsje-Hvitsten Eiendom AS | 1,2 mill kr | – | Sandefjord |
| 13 | Moderne Formverksted AS | 809 k kr | – | Moss |
| 14 | Lieds Eiendom AS | 600 k kr | – | Ålesund |
| 15 | Seaside Service AS | 64,3 k kr | – | Stranda |
Fordeling på fylker
Møre og Romsdal er størst med 5 foretak, det vil si 18 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
| Fylke | Foretak | Andel | Ansatte |
|---|---|---|---|
| Møre og Romsdal | 5 | 17,9 % | 0 |
| Vestland | 5 | 17,9 % | 7 |
| Østfold | 4 | 14,3 % | 29 |
| Vestfold | 3 | 10,7 % | 29 |
| Innlandet | 3 | 10,7 % | 0 |
| Trøndelag | 2 | 7,1 % | 92 |
| Buskerud | 2 | 7,1 % | 8 |
| Troms | 1 | 3,6 % | 0 |
| Telemark | 1 | 3,6 % | 0 |
| Oslo | 1 | 3,6 % | 0 |
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 28.410 (produksjon av maskiner og maskinverktøy til metallbearbeiding) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.