Hopp til innhold
Tallbasen

Bransje 20.300

Produksjon av maling, lakk og lignende ytterbelegg, trykkfarger og tetningsmidler i Norge: 30 foretak, median omsetning 3,5 mill kr (2025)

30 aktive foretak · 1 278 ansatte · regnskapsår 2025

30 aktive foretak inngår i statistikken for Produksjon av maling, lakk og lignende ytterbelegg, trykkfarger og tetningsmidler med til sammen 1 278 registrerte ansatte. Av de 14 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 3,5 mill kr og en driftsmargin på 5,7 prosent. 64 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 30 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.

Nøkkeltallregnskapsåret 2025, 14 årsregnskap i grunnlaget

Aktive foretak
30
Registrerte i alt
31
Ansatte i alt (i underenhetene)
1 278
Foretak med 5 eller flere ansatte
9 (30 %)
Median ansatte (foretak med 5+)
23
Median driftsinntekter
3,5 mill kr
Sum driftsinntekter
6,5 mrd kr
Median driftsmargin
5,7 %
Positivt driftsresultat
64 % av foretakene

Utvikling 2021 til 2026nyregistreringer, konkurser og regnskap per år

Antall nyregistrerte foretak var uendret fra 1 i 2024 til 1 i 2025. Median driftsinntekter gikk fra 6,5 mill kr i 2024 til 3,5 mill kr i 2025 (-46 %).

ÅrNyregistrerteKonkurserÅrsregnskapSum driftsinntekterMedian driftsinntekterMedian driftsmargin
2021 1– – – – –
2022 1– – – – –
2023 0– – – – –
2024 1– 16 6,9 mrd kr 6,5 mill kr 4,7 %
2025 1– 14 6,5 mrd kr 3,5 mill kr 5,7 %
2026 (hittil) 00 – – – –

Regnskapstall vises bare for år der minst fem foretak i utvalget har levert årsregnskap. Regnskapsår der Brønnøysundregistrene trolig har registrert beløpene i feil enhet (mer enn 500 ganger høyere eller lavere enn året før og etter), er holdt utenfor summer, medianer og lister over største foretak. Regnskapsbasen har fullstendig dekning for de to siste regnskapsårene; eldre år er ufullstendige og vises ikke. Konkurser vises fra 2026: for tidligere år mangler kilden mange konkurser (foretak som senere er slettet), så tallene ville vist datadekning og ikke utvikling.

Størrelsesfordelingetter antall ansatte, aktive foretak

70 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 7 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 2 har 50 eller flere.

AnsatteForetakAndel
Under 5 eller ingen2170,0 %
5 til 913,3 %
10 til 49620,0 %
50 til 24913,3 %
250 eller flere13,3 %

Vanligste organisasjonsformer: AS (23), NUF (4), ENK (3).

Største foretaketter driftsinntekter i 2025

Det største foretaket målt i driftsinntekter er Jotun A/s med 5,2 mrd kr og 1 060 ansatte. De ti største står for 6,5 mrd kr, som er 100 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.

#ForetakDriftsinntekterAnsatteKommune
1 Jotun A/s 5,2 mrd kr1 060 Sandefjord
2 Scanox AS 437 mill kr29 Lier
3 Gjøco AS 435 mill kr87 Gjemnes
4 Steen-Hansen AS 309 mill kr20 Bergen
5 Møretyri AS 39,4 mill kr14 Heim
6 Rewaco AS 8,6 mill kr– Ålesund
7 Offshore & Industriprodukt AS 3,6 mill kr– Ålesund
8 AS Otra Maling og Lakkfabrikk 3,5 mill kr5 Kristiansand
9 Coatx AS 2,2 mill kr– Sandefjord
10 Mehren Kjemi AS 2,1 mill kr– Oslo
11 Seram Coatings AS 1,9 mill kr23 Porsgrunn
12 Ionspire Materials AS 762 k kr– Vestvågøy

Lenkene går til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.

Fordeling på fylkerde ti fylkene med flest foretak i bransjen

Møre og Romsdal er størst med 7 foretak, det vil si 23 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.

FylkeForetakAndelAnsatte
Møre og Romsdal 722,6 %91
Vestfold 39,7 %1 058
Buskerud 39,7 %29
Oslo 39,7 %0
Akershus 26,5 %18
Østfold 26,5 %0
Vestland 26,5 %27
Agder 26,5 %5
Trøndelag 13,2 %14
Innlandet 13,2 %6

Slik er tallene beregnet

Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.

«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 20.300 (produksjon av maling, lakk og lignende ytterbelegg, trykkfarger og tetningsmidler) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.

Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.

Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.

Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.