Bransje 35.129
Produksjon av elektrisitet fra fornybare kilder ikke nevnt annet sted i Norge: 110 foretak, median omsetning 248 k kr (2025)
110 aktive foretak · 18 ansatte · regnskapsår 2025
110 aktive foretak inngår i statistikken for Produksjon av elektrisitet fra fornybare kilder ikke nevnt annet sted med til sammen 18 registrerte ansatte. Av de 59 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 248 k kr og en driftsmargin på 5,6 prosent. 47 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 3 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 110
- Registrerte i alt
- 117
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 18
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 3 (3 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 6
- Median driftsinntekter
- 248 k kr
- Sum driftsinntekter
- 68,3 mill kr
- Median driftsmargin
- 5,6 %
- Positivt driftsresultat
- 47 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 11 i 2024 til 17 i 2025 (+55 %). Median driftsinntekter gikk fra 593 k kr i 2024 til 248 k kr i 2025 (-58 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 10 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 13 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 8 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 11 | – | 52 | 51,4 mill kr | 593 k kr | 15,1 % |
| 2025 | 17 | – | 59 | 68,3 mill kr | 248 k kr | 5,6 % |
| 2026 (hittil) | 12 | 1 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
97 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 3 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 107 | 97,3 % |
| 5 til 9 | 3 | 2,7 % |
| 10 til 49 | 0 | 0,0 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (93), KBO (5), ENK (4), NUF (4).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Tocircle Productions AS med 12,8 mill kr. De ti største står for 44,4 mill kr, som er 65 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Tocircle Productions AS | 12,8 mill kr | – | Oslo |
| 2 | Nordic Heat Solution AS | 5,6 mill kr | 5 | Ringsaker |
| 3 | Hydrakraft AS | 5,0 mill kr | – | Oslo |
| 4 | Vestfold Bioenergi AS | 4,4 mill kr | – | Holmestrand |
| 5 | Veggli Bio AS | 3,7 mill kr | – | Rollag |
| 6 | Rih Bioenergi AS | 3,1 mill kr | – | Øvre Eiker |
| 7 | Isak Bio AS | 3,0 mill kr | 6 | Indre Fosen |
| 8 | Corpower Ocean Norge | 2,7 mill kr | – | Risør |
| 9 | Skogvarme Bioenergi AS | 2,2 mill kr | – | Øvre Eiker |
| 10 | Grønt Hjerte Varme AS | 2,0 mill kr | – | Trondheim |
| 11 | Høylandet Bioenergi AS | 2,0 mill kr | – | Høylandet |
| 12 | H2carrier AS | 1,9 mill kr | – | Bærum |
| 13 | K2 Nord AS | 1,9 mill kr | – | Nesna |
| 14 | Hov Biovarme AS | 1,7 mill kr | – | Søndre Land |
| 15 | Tinn Bioenergi AS | 1,6 mill kr | – | Tinn |
| 16 | Rønningen Bio AS | 1,5 mill kr | – | Holtålen |
| 17 | Torpa Biovarme AS | 1,5 mill kr | – | Nordre Land |
| 18 | Tangvall Arena Energi AS | 1,3 mill kr | – | Kristiansand |
| 19 | Myhr Energi og Drift AS | 1,2 mill kr | – | Levanger |
| 20 | Ryfylke Pyrolyse AS | 1,2 mill kr | – | Stavanger |
Fordeling på fylker
Trøndelag er størst med 19 foretak, det vil si 16 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
| Fylke | Foretak | Andel | Ansatte |
|---|---|---|---|
| Trøndelag | 19 | 16,2 % | 6 |
| Oslo | 15 | 12,8 % | 0 |
| Akershus | 11 | 9,4 % | 0 |
| Innlandet | 11 | 9,4 % | 5 |
| Buskerud | 10 | 8,5 % | 0 |
| Rogaland | 9 | 7,7 % | 7 |
| Vestland | 8 | 6,8 % | 0 |
| Vestfold | 5 | 4,3 % | 0 |
| Agder | 5 | 4,3 % | 0 |
| Møre og Romsdal | 5 | 4,3 % | 0 |
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 35.129 (produksjon av elektrisitet fra fornybare kilder ikke nevnt annet sted) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.