Hopp til innhold
Tallbasen

Bransje 25.940

Produksjon av bolter og skruer i Norge: 16 foretak, median omsetning 2,3 mill kr (2025)

16 aktive foretak · 201 ansatte · regnskapsår 2025

16 aktive foretak inngår i statistikken for Produksjon av bolter og skruer med til sammen 201 registrerte ansatte. Av de 11 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 2,3 mill kr og en driftsmargin på 2,7 prosent. 55 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 38 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.

Nøkkeltallregnskapsåret 2025, 11 årsregnskap i grunnlaget

Aktive foretak
16
Registrerte i alt
16
Ansatte i alt (i underenhetene)
201
Foretak med 5 eller flere ansatte
6 (38 %)
Median ansatte (foretak med 5+)
8
Median driftsinntekter
2,3 mill kr
Sum driftsinntekter
492 mill kr
Median driftsmargin
2,7 %
Positivt driftsresultat
55 % av foretakene

Utvikling 2021 til 2026nyregistreringer, konkurser og regnskap per år

Det er ikke registrert antall nyregistrerte foretak i 2024 eller 2025. Median driftsinntekter gikk fra 3,6 mill kr i 2024 til 2,3 mill kr i 2025 (-36 %).

ÅrNyregistrerteKonkurserÅrsregnskapSum driftsinntekterMedian driftsinntekterMedian driftsmargin
2021 0– – – – –
2022 0– – – – –
2023 0– – – – –
2024 0– 12 458 mill kr 3,6 mill kr 4,6 %
2025 0– 11 492 mill kr 2,3 mill kr 2,7 %
2026 (hittil) 00 – – – –

Regnskapstall vises bare for år der minst fem foretak i utvalget har levert årsregnskap. Regnskapsår der Brønnøysundregistrene trolig har registrert beløpene i feil enhet (mer enn 500 ganger høyere eller lavere enn året før og etter), er holdt utenfor summer, medianer og lister over største foretak. Regnskapsbasen har fullstendig dekning for de to siste regnskapsårene; eldre år er ufullstendige og vises ikke. Konkurser vises fra 2026: for tidligere år mangler kilden mange konkurser (foretak som senere er slettet), så tallene ville vist datadekning og ikke utvikling.

Størrelsesfordelingetter antall ansatte, aktive foretak

62 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 5 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 1 har 50 eller flere.

AnsatteForetakAndel
Under 5 eller ingen1062,5 %
5 til 9425,0 %
10 til 4916,2 %
50 til 24916,2 %
250 eller flere00,0 %

Vanligste organisasjonsformer: AS (14), ENK (2).

Største foretaketter driftsinntekter i 2025

Det største foretaket målt i driftsinntekter er Dokka Fasteners AS med 374 mill kr og 146 ansatte.

#ForetakDriftsinntekterAnsatteKommune
1 Dokka Fasteners AS 374 mill kr146 Nordre Land
2 HRC Europe AS 59,8 mill kr27 Lier
3 Bondura Technology AS 27,6 mill kr8 Time
4 Strømmen Dreieverksted AS 17,5 mill kr7 Lillestrøm
5 Hagens Vevrammer AS 9,8 mill kr6 Lillehammer
6 Industriv 23 AS 2,3 mill kr– Lillestrøm
7 Ascaro AS 540 k kr– Bærum
8 Rehua AS 540 k kr– Vestnes
9 Toya AS 50,0 k kr– Lindesnes

Lenkene går til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.

Fordeling på fylkerde ti fylkene med flest foretak i bransjen

Akershus er størst med 4 foretak, det vil si 25 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.

FylkeForetakAndelAnsatte
Akershus 425,0 %7
Innlandet 318,8 %152
Buskerud 212,5 %27
Møre og Romsdal 212,5 %7
Agder 212,5 %0
Rogaland 16,2 %8
Trøndelag 16,2 %0
Oslo 16,2 %0

Slik er tallene beregnet

Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.

«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 25.940 (produksjon av bolter og skruer) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.

Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.

Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.

Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.