Bransje 20.160
Produksjon av basisplast i Norge: 16 foretak, median omsetning 232 mill kr (2025)
16 aktive foretak · 459 ansatte · regnskapsår 2025
16 aktive foretak inngår i statistikken for Produksjon av basisplast med til sammen 459 registrerte ansatte. Av de 13 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 232 mill kr og en driftsmargin på 8,3 prosent. 62 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 50 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 16
- Registrerte i alt
- 16
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 459
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 8 (50 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 74
- Median driftsinntekter
- 232 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 5,9 mrd kr
- Median driftsmargin
- 8,3 %
- Positivt driftsresultat
- 62 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Det er ikke registrert antall nyregistrerte foretak i 2024 eller 2025. Median driftsinntekter gikk fra 222 mill kr i 2024 til 232 mill kr i 2025 (+5 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 1 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 0 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 1 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 0 | – | 12 | 5,8 mrd kr | 222 mill kr | 6,6 % |
| 2025 | 0 | – | 13 | 5,9 mrd kr | 232 mill kr | 8,3 % |
| 2026 (hittil) | 0 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
50 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 3 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 5 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 8 | 50,0 % |
| 5 til 9 | 0 | 0,0 % |
| 10 til 49 | 3 | 18,8 % |
| 50 til 249 | 5 | 31,2 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (15), UTLA (1).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Sunde AS med 1,6 mrd kr og 188 ansatte. De ti største står for 5,9 mrd kr, som er 100 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Sunde AS | 1,6 mrd kr | 188 | Ålesund |
| 2 | Dynea AS | 1,6 mrd kr | 218 | Lillestrøm |
| 3 | Allnex Norway AS | 1,2 mrd kr | 77 | Lillestrøm |
| 4 | Ineos Bamble AS | 598 mill kr | 161 | Bamble |
| 5 | Polynt Composites Norway AS | 370 mill kr | 40 | Fredrikstad |
| 6 | Norfolier Greentec AS | 242 mill kr | 72 | Folldal |
| 7 | Veolia Pet Norge AS | 232 mill kr | 36 | Lillestrøm |
| 8 | Microbeads AS | 71,2 mill kr | 18 | Lillestrøm |
| 9 | Nordic Plastic Recycling AS | 2,6 mill kr | – | Kristiansund |
| 10 | Compositech AS | 2,4 mill kr | – | Lier |
| 11 | Kretsa AS | 1,7 mill kr | – | Kristiansund |
| 12 | Sunde Group AS | 900 k kr | – | Oslo |
Fordeling på fylker
Akershus er størst med 4 foretak, det vil si 25 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
| Fylke | Foretak | Andel | Ansatte |
|---|---|---|---|
| Akershus | 4 | 25,0 % | 130 |
| Møre og Romsdal | 3 | 18,8 % | 83 |
| Oslo | 2 | 12,5 % | 0 |
| Telemark | 2 | 12,5 % | 161 |
| Buskerud | 1 | 6,2 % | 0 |
| Østfold | 1 | 6,2 % | 40 |
| Innlandet | 1 | 6,2 % | 45 |
| Finnmark | 1 | 6,2 % | 0 |
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 20.160 (produksjon av basisplast) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.