Bransje 37.000
Oppsamling og behandling av avløpsvann i Norge: 456 foretak, median omsetning 3,6 mill kr (2025)
456 aktive foretak · 2 396 ansatte · regnskapsår 2025
456 aktive foretak inngår i statistikken for Oppsamling og behandling av avløpsvann med til sammen 2 396 registrerte ansatte. Av de 149 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 3,6 mill kr og en driftsmargin på 4,1 prosent. 54 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 15 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 456
- Registrerte i alt
- 461
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 2 396
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 68 (15 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 14
- Median driftsinntekter
- 3,6 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 5,3 mrd kr
- Median driftsmargin
- 4,1 %
- Positivt driftsresultat
- 54 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 13 i 2024 til 28 i 2025 (+115 %). Median driftsinntekter gikk fra 3,2 mill kr i 2024 til 3,6 mill kr i 2025 (+14 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 27 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 26 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 19 | – | 16 | 255 mill kr | 4,3 mill kr | 1,3 % |
| 2024 | 13 | – | 135 | 5,2 mrd kr | 3,2 mill kr | 3,9 % |
| 2025 | 28 | – | 149 | 5,3 mrd kr | 3,6 mill kr | 4,1 % |
| 2026 (hittil) | 28 | 1 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
85 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 58 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 10 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 388 | 85,1 % |
| 5 til 9 | 19 | 4,2 % |
| 10 til 49 | 39 | 8,6 % |
| 50 til 249 | 9 | 2,0 % |
| 250 eller flere | 1 | 0,2 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (158), SA (145), FLI (103), ENK (18).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Ivar IKS med 1,2 mrd kr og 338 ansatte. De ti største står for 3,4 mrd kr, som er 64 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Ivar IKS | 1,2 mrd kr | 338 | Stavanger |
| 2 | Norva24 Vest AS | 562 mill kr | 215 | Gulen |
| 3 | Veas Selvkost AS | 498 mill kr | 108 | Asker |
| 4 | Øyvar AS | 306 mill kr | 65 | Øygarden |
| 5 | Hias IKS | 220 mill kr | 75 | Stange |
| 6 | G-Miljø AS | 145 mill kr | 75 | Nord-Fron |
| 7 | BR. Stenskjær AS | 126 mill kr | 64 | Nord-Odal |
| 8 | Norva24 Sørmiljø AS | 120 mill kr | 54 | Kristiansand |
| 9 | Norva24 Gravco AS | 98,3 mill kr | 43 | Oslo |
| 10 | Arnkværn Miljø og Renovasjon Oslo AS | 97,4 mill kr | 42 | Oslo |
| 11 | Serwent JTR Gruppen AS | 92,9 mill kr | 39 | Hå |
| 12 | X-Vac AS | 92,5 mill kr | 40 | Nesodden |
| 13 | Arnkværn Miljø og Renovasjon AS | 91,0 mill kr | 44 | Ringsaker |
| 14 | Ringerike Septikservice AS | 78,5 mill kr | 14 | Ringerike |
| 15 | Norva24 Holding AS | 75,8 mill kr | 13 | Stryn |
| 16 | Bømlo Vatn og Avløpsselskap AS | 72,5 mill kr | 18 | Bømlo |
| 17 | Stoklands AS | 72,2 mill kr | 49 | Hamarøy |
| 18 | Slamsug AS | 68,2 mill kr | 28 | Ålesund |
| 19 | Norva24 Øst AS | 66,1 mill kr | 35 | Frogn |
| 20 | Norva24 Norge AS | 65,5 mill kr | 15 | Stryn |
Fordeling på fylker
Akershus er størst med 62 foretak, det vil si 13 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
Se også
- Oppsamling og behandling av avløpsvann i Akershus (60)
- Oppsamling og behandling av avløpsvann i Buskerud (47)
- Oppsamling og behandling av avløpsvann i Østfold (47)
- Oppsamling og behandling av avløpsvann i Vestland (40)
- Oppsamling og behandling av avløpsvann i Rogaland (38)
- Oppsamling og behandling av avløpsvann i Trøndelag (37)
- Oppsamling og behandling av avløpsvann i Innlandet (30)
- Oppsamling og behandling av avløpsvann i Vestfold (28)
- Oppsamling og behandling av avløpsvann i Oslo (25)
- Oppsamling og behandling av avløpsvann i Agder (23)
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 37.000 (oppsamling og behandling av avløpsvann) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.