Bransje 66.300 · Oslo
Fondsforvaltningsvirksomhet i Oslo: 150 foretak, median omsetning 13,8 mill kr (2025)
150 aktive foretak · 893 ansatte · regnskapsår 2025
150 aktive foretak inngår i statistikken for Oslo med til sammen 893 registrerte ansatte. Av de 122 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 13,8 mill kr og en driftsmargin på 19,2 prosent. 70 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 39 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 150
- Registrerte i alt
- 150
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 893
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 59 (39 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 8
- Median driftsinntekter
- 13,8 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 11,7 mrd kr
- Median driftsmargin
- 19,2 %
- Positivt driftsresultat
- 70 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 6 i 2024 til 8 i 2025 (+33 %). Median driftsinntekter gikk fra 15,7 mill kr i 2024 til 13,8 mill kr i 2025 (-12 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 17 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 10 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 9 | – | 9 | 133 mill kr | 7,6 mill kr | 5,3 % |
| 2024 | 6 | – | 104 | 10,1 mrd kr | 15,7 mill kr | 17,4 % |
| 2025 | 8 | – | 122 | 11,7 mrd kr | 13,8 mill kr | 19,2 % |
| 2026 (hittil) | 7 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
61 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 55 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 4 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 91 | 60,7 % |
| 5 til 9 | 35 | 23,3 % |
| 10 til 49 | 20 | 13,3 % |
| 50 til 249 | 4 | 2,7 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (147), NUF (3).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er DNB Asset Management AS med 3,2 mrd kr og 149 ansatte. De ti største står for 8,5 mrd kr, som er 72 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | DNB Asset Management AS | 3,2 mrd kr | 149 | Oslo |
| 2 | Odin Forvaltning AS | 1,4 mrd kr | 50 | Oslo |
| 3 | Alfred Berg Kapitalforvaltning AS | 1,1 mrd kr | 65 | Oslo |
| 4 | Eika Kapitalforvaltning AS | 642 mill kr | 45 | Oslo |
| 5 | KLP Kapitalforvaltning AS | 589 mill kr | 80 | Oslo |
| 6 | Pareto Asset Management AS | 585 mill kr | 33 | Oslo |
| 7 | Innovemus AS | 258 mill kr | – | Oslo |
| 8 | Nordea Funds, Norwegian Branch NUF | 246 mill kr | – | Oslo |
| 9 | Tind Asset Management AS | 235 mill kr | 6 | Oslo |
| 10 | Sissener AS | 195 mill kr | 17 | Oslo |
| 11 | Incentive AS | 194 mill kr | – | Oslo |
| 12 | Holmen Fondsforvaltning AS | 191 mill kr | 5 | Oslo |
| 13 | First Fondene AS | 183 mill kr | 19 | Oslo |
| 14 | Cubera Private Equity AS | 166 mill kr | 23 | Oslo |
| 15 | Fondsfinans Kapitalforvaltning AS | 164 mill kr | 20 | Oslo |
| 16 | Pareto Alternative Investments AS | 123 mill kr | 16 | Oslo |
| 17 | Storm Capital Management AS | 110 mill kr | 7 | Oslo |
| 18 | Taiga Fund Management AS | 98,7 mill kr | 5 | Oslo |
| 19 | Fokus Fund Management Norway AS | 95,1 mill kr | – | Oslo |
| 20 | Swiss Life Asset Managers Funds AS | 90,5 mill kr | 9 | Oslo |
Se også
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 66.300 (fondsforvaltningsvirksomhet) og forretningsadresse i Oslo. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.