Bransje 46.830 · Østfold
Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Østfold: 115 foretak, median omsetning 3,9 mill kr (2025)
115 aktive foretak · 243 ansatte · regnskapsår 2025
115 aktive foretak inngår i statistikken for Østfold med til sammen 243 registrerte ansatte. Av de 69 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 3,9 mill kr og en driftsmargin på 3,4 prosent. 59 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 17 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 115
- Registrerte i alt
- 120
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 243
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 20 (17 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 10
- Median driftsinntekter
- 3,9 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 1,7 mrd kr
- Median driftsmargin
- 3,4 %
- Positivt driftsresultat
- 59 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak falt fra 6 i 2024 til 3 i 2025 (-50 %). Median driftsinntekter gikk fra 4,1 mill kr i 2024 til 3,9 mill kr i 2025 (-5 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 2 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 4 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 9 | – | – | – | – | – |
| 2024 | 6 | – | 64 | 1,7 mrd kr | 4,1 mill kr | 4,7 % |
| 2025 | 3 | – | 69 | 1,7 mrd kr | 3,9 mill kr | 3,4 % |
| 2026 (hittil) | 5 | 1 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
83 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 20 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 95 | 82,6 % |
| 5 til 9 | 9 | 7,8 % |
| 10 til 49 | 11 | 9,6 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (89), ENK (17), NUF (6), KBO (2).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Nordic Waterproofing AS med 318 mill kr og 27 ansatte. De ti største står for 1,3 mrd kr, som er 79 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Nordic Waterproofing AS | 318 mill kr | 27 | Indre Østfold |
| 2 | Isopartner AS | 245 mill kr | 23 | Moss |
| 3 | Gerflor Scandinavia AS | 241 mill kr | 19 | Moss |
| 4 | Beer Sten AS | 153 mill kr | 11 | Fredrikstad |
| 5 | Weels Betong & Plast AS | 96,1 mill kr | 14 | Råde |
| 6 | Ema Glass AS | 75,8 mill kr | – | Fredrikstad |
| 7 | Derbigum Norge AS | 67,7 mill kr | 11 | Sarpsborg |
| 8 | Tolmer AS | 65,9 mill kr | 10 | Fredrikstad |
| 9 | Freddy Rybom AS | 51,3 mill kr | 20 | Fredrikstad |
| 10 | Jak J Alveberg AS | 31,3 mill kr | 5 | Moss |
| 11 | Baastad Tre AS | 29,6 mill kr | 8 | Indre Østfold |
| 12 | Granitop AS | 28,5 mill kr | 8 | Fredrikstad |
| 13 | SF Pontona Norge AS | 25,7 mill kr | – | Fredrikstad |
| 14 | Noro Norge AS | 24,6 mill kr | – | Fredrikstad |
| 15 | HMH Cement Moss AS | 23,6 mill kr | – | Moss |
| 16 | Bsa Betongvare AS | 21,5 mill kr | – | Sarpsborg |
| 17 | Ørmen Dekkbark AS | 19,3 mill kr | 6 | Råde |
| 18 | Scanmark Service AS | 19,3 mill kr | 13 | Fredrikstad |
| 19 | Pallepartner NUF | 18,0 mill kr | 11 | Moss |
| 20 | Borg Radonsikring AS | 17,4 mill kr | 8 | Sarpsborg |
Se også
- Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i hele Norge
- Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Akershus (289)
- Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Oslo (222)
- Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Vestland (169)
- Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Rogaland (168)
- Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Vestfold (133)
- Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Innlandet (114)
- Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Buskerud (107)
- Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Trøndelag (106)
- Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Agder (105)
- Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Telemark (80)
- Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Møre og Romsdal (75)
- Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Nordland (52)
- Engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr i Troms (35)
- Næringslivet i Østfold
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 46.830 (engroshandel med tømmer, trelast, byggevarer og sanitærutstyr) og forretningsadresse i Østfold. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.