Bransje 46.840 · Akershus
Engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr i Akershus: 114 foretak, median omsetning 30,9 mill kr (2025)
114 aktive foretak · 1 022 ansatte · regnskapsår 2025
114 aktive foretak inngår i statistikken for Akershus med til sammen 1 022 registrerte ansatte. Av de 74 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 30,9 mill kr og en driftsmargin på 4,8 prosent. 78 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 38 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 114
- Registrerte i alt
- 118
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 1 022
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 43 (38 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 21
- Median driftsinntekter
- 30,9 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 11,4 mrd kr
- Median driftsmargin
- 4,8 %
- Positivt driftsresultat
- 78 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak falt fra 5 i 2024 til 2 i 2025 (-60 %). Median driftsinntekter gikk fra 33,8 mill kr i 2024 til 30,9 mill kr i 2025 (-9 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 1 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 3 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 10 | – | 6 | 436 mill kr | 33,9 mill kr | -0,3 % |
| 2024 | 5 | – | 75 | 10,9 mrd kr | 33,8 mill kr | 3,9 % |
| 2025 | 2 | – | 74 | 11,4 mrd kr | 30,9 mill kr | 4,8 % |
| 2026 (hittil) | 1 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
62 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 33 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 10 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 71 | 62,3 % |
| 5 til 9 | 11 | 9,6 % |
| 10 til 49 | 22 | 19,3 % |
| 50 til 249 | 7 | 6,1 % |
| 250 eller flere | 3 | 2,6 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (96), ENK (10), NUF (5), DA (2).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Heidenreich AS med 2,2 mrd kr og 313 ansatte. De ti største står for 8,2 mrd kr, som er 72 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Heidenreich AS | 2,2 mrd kr | 313 | Lillestrøm |
| 2 | Würth Norge AS | 1,9 mrd kr | 673 | Nittedal |
| 3 | Jernia AS | 976 mill kr | 94 | Ås |
| 4 | Robert Bosch AS | 626 mill kr | 50 | Nordre Follo |
| 5 | Assa Abloy Opening Solutions Norway AS | 586 mill kr | 92 | Nordre Follo |
| 6 | Geberit AS | 537 mill kr | 53 | Lørenskog |
| 7 | Jem & Fix Norge AS | 382 mill kr | 250 | Bærum |
| 8 | Enviroprocess Norway AS | 347 mill kr | 54 | Asker |
| 9 | Novenco AS | 346 mill kr | 80 | Nordre Follo |
| 10 | Luna Norge AS | 270 mill kr | 25 | Nordre Follo |
| 11 | Tece Norge AS | 232 mill kr | 37 | Nordre Follo |
| 12 | Armatec AS | 229 mill kr | 38 | Asker |
| 13 | Imi Hydronic Engineering AS | 180 mill kr | 11 | Nordre Follo |
| 14 | Mill International AS | 163 mill kr | 21 | Bærum |
| 15 | Roth Norge AS | 149 mill kr | 19 | Asker |
| 16 | Sunwind Gylling AS | 145 mill kr | 21 | Bærum |
| 17 | Vitas Group AS | 141 mill kr | 24 | Nordre Follo |
| 18 | Georg Fischer AS | 137 mill kr | 10 | Bærum |
| 19 | Lyngson AS | 136 mill kr | 16 | Bærum |
| 20 | Eurofusion AS | 127 mill kr | 23 | Vestby |
Se også
- Engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr i hele Norge
- Engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr i Oslo (87)
- Engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr i Rogaland (62)
- Engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr i Buskerud (48)
- Engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr i Trøndelag (39)
- Engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr i Vestland (37)
- Engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr i Agder (32)
- Engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr i Østfold (31)
- Engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr i Vestfold (29)
- Engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr i Møre og Romsdal (26)
- Engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr i Innlandet (25)
- Næringslivet i Akershus
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er foretak med næringskode 46.840 (engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr) og forretningsadresse i Akershus. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.