Bransje 38.320
Drift av deponi og permanent lagring av avfall i Norge: 25 foretak, median omsetning 23,6 mill kr (2025)
25 aktive foretak · 135 ansatte · regnskapsår 2025
25 aktive foretak inngår i statistikken for Drift av deponi og permanent lagring av avfall med til sammen 135 registrerte ansatte. Av de 20 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 23,6 mill kr og en driftsmargin på 7,7 prosent. 60 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 24 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 25
- Registrerte i alt
- 25
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 135
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 6 (24 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 23
- Median driftsinntekter
- 23,6 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 1,3 mrd kr
- Median driftsmargin
- 7,7 %
- Positivt driftsresultat
- 60 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak gikk fra 0 i 2024 til 1 i 2025. Median driftsinntekter gikk fra 20,1 mill kr i 2024 til 23,6 mill kr i 2025 (+17 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 2 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 2 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 0 | – | 5 | 177 mill kr | 23,3 mill kr | -0,1 % |
| 2024 | 0 | – | 19 | 828 mill kr | 20,1 mill kr | 16,3 % |
| 2025 | 1 | – | 20 | 1,3 mrd kr | 23,6 mill kr | 7,7 % |
| 2026 (hittil) | 1 | 0 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
76 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 6 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 0 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 19 | 76,0 % |
| 5 til 9 | 1 | 4,0 % |
| 10 til 49 | 5 | 20,0 % |
| 50 til 249 | 0 | 0,0 % |
| 250 eller flere | 0 | 0,0 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (19), ENK (2), IKS (1), ANS (1).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Northern Lights JV DA med 457 mill kr og 31 ansatte. De ti største står for 1,2 mrd kr, som er 95 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Northern Lights JV DA | 457 mill kr | 31 | Stavanger |
| 2 | Norsk Gjenvinning M3 AS | 189 mill kr | 10 | Bærum |
| 3 | Heggvin Alun AS | 104 mill kr | – | Hamar |
| 4 | Lindum Oredalen AS | 101 mill kr | – | Drammen |
| 5 | Safeclean AS | 99,7 mill kr | 39 | Kristiansand |
| 6 | Svaaheia Avfall AS | 69,0 mill kr | 5 | Eigersund |
| 7 | Renovasjonsselskapet for Farsund og Lyngdal AS | 65,4 mill kr | 15 | Farsund |
| 8 | Indre Agder og Telemark Avfallsselskap IKS | 55,6 mill kr | 31 | Nissedal |
| 9 | Avfall Sør Næring AS | 43,7 mill kr | – | Kristiansand |
| 10 | Røyken Grovfyllplass AS | 30,6 mill kr | – | Asker |
| 11 | Egge Massedeponi AS | 16,5 mill kr | – | Lier |
| 12 | Reno-Vest Bremnes AS | 13,9 mill kr | – | Sortland |
| 13 | Meldal Miljøanlegg AS | 13,1 mill kr | – | Orkland |
| 14 | Gloppen Næringspark AS | 5,1 mill kr | – | Osterøy |
| 15 | Telemark Massemottak AS | 4,8 mill kr | – | Skien |
| 16 | Kaupang Karbonlager ANS | 2,2 mill kr | – | Stavanger |
| 17 | Ocean Geoloop ASA | 2,0 mill kr | – | Verdal |
| 18 | Helgerud Massemottak AS | 1,3 mill kr | – | Aurskog-Høland |
| 19 | Egge 1 AS | 540 k kr | – | Drammen |
Fordeling på fylker
Rogaland er størst med 5 foretak, det vil si 20 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
| Fylke | Foretak | Andel | Ansatte |
|---|---|---|---|
| Rogaland | 5 | 20,0 % | 44 |
| Buskerud | 4 | 16,0 % | 0 |
| Trøndelag | 3 | 12,0 % | 0 |
| Agder | 3 | 12,0 % | 22 |
| Akershus | 3 | 12,0 % | 10 |
| Telemark | 2 | 8,0 % | 31 |
| Nordland | 1 | 4,0 % | 0 |
| Troms | 1 | 4,0 % | 22 |
| Østfold | 1 | 4,0 % | 0 |
| Innlandet | 1 | 4,0 % | 0 |
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 38.320 (drift av deponi og permanent lagring av avfall) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.