Bransje 47.300
Detaljhandel med drivstoff til motorvogner i Norge: 974 foretak, median omsetning 9,1 mill kr (2025)
974 aktive foretak · 9 470 ansatte · regnskapsår 2025
974 aktive foretak inngår i statistikken for Detaljhandel med drivstoff til motorvogner med til sammen 9 470 registrerte ansatte. Av de 751 foretakene som leverte årsregnskap for 2025, hadde det midterste foretaket driftsinntekter på 9,1 mill kr og en driftsmargin på 2,4 prosent. 70 prosent av dem hadde positivt driftsresultat. 53 prosent av foretakene har fem eller flere ansatte. Brønnøysundregistrene oppgir ikke antallet for foretak med én til fire ansatte, så de kan ikke skilles fra foretak uten ansatte.
Nøkkeltall
- Aktive foretak
- 974
- Registrerte i alt
- 1 030
- Ansatte i alt (i underenhetene)
- 9 470
- Foretak med 5 eller flere ansatte
- 512 (53 %)
- Median ansatte (foretak med 5+)
- 15
- Median driftsinntekter
- 9,1 mill kr
- Sum driftsinntekter
- 28,5 mrd kr
- Median driftsmargin
- 2,4 %
- Positivt driftsresultat
- 70 % av foretakene
Utvikling 2021 til 2026
Antall nyregistrerte foretak økte fra 26 i 2024 til 46 i 2025 (+77 %). Median driftsinntekter gikk fra 9,7 mill kr i 2024 til 9,1 mill kr i 2025 (-5 %).
| År | Nyregistrerte | Konkurser | Årsregnskap | Sum driftsinntekter | Median driftsinntekter | Median driftsmargin |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 40 | – | – | – | – | – |
| 2022 | 41 | – | – | – | – | – |
| 2023 | 43 | – | 50 | 2,5 mrd kr | 9,9 mill kr | 2,2 % |
| 2024 | 26 | – | 691 | 31,5 mrd kr | 9,7 mill kr | 1,6 % |
| 2025 | 46 | – | 751 | 28,5 mrd kr | 9,1 mill kr | 2,4 % |
| 2026 (hittil) | 37 | 11 | – | – | – | – |
Størrelsesfordeling
47 prosent av de aktive foretakene har færre enn fem ansatte eller ingen (antallet oppgis ikke under fem). 488 foretak har mellom 5 og 49 ansatte, mens 24 har 50 eller flere.
| Ansatte | Foretak | Andel |
|---|---|---|
| Under 5 eller ingen | 462 | 47,4 % |
| 5 til 9 | 97 | 10,0 % |
| 10 til 49 | 391 | 40,1 % |
| 50 til 249 | 23 | 2,4 % |
| 250 eller flere | 1 | 0,1 % |
Vanligste organisasjonsformer: AS (880), ENK (43), ANS (18), KBO (17).
Største foretak
Det største foretaket målt i driftsinntekter er Uno-X Mobility Norge AS med 15,7 mrd kr og 95 ansatte. De ti største står for 18,4 mrd kr, som er 65 prosent av de samlede driftsinntektene i utvalget.
| # | Foretak | Driftsinntekter | Ansatte | Kommune |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Uno-X Mobility Norge AS | 15,7 mrd kr | 95 | Oslo |
| 2 | Blue Energy AS | 914 mill kr | 6 | Oslo |
| 3 | Uno-X Mobility AS | 563 mill kr | 5 | Oslo |
| 4 | Hotvedt Drift AS | 349 mill kr | 59 | Asker |
| 5 | Tiger AS | 283 mill kr | 43 | Oslo |
| 6 | Vang Auto-Service AS | 161 mill kr | 32 | Vang |
| 7 | KBS Retail AS | 137 mill kr | 176 | Oslo |
| 8 | Hålogaland Varmeservice AS | 122 mill kr | 5 | Sortland |
| 9 | Skei Servicenter AS | 119 mill kr | 25 | Sunnfjord |
| 10 | E6 Talvik Bensin og Diesel AS | 115 mill kr | – | Alta |
| 11 | Knapphus Bensinstasjon AS | 105 mill kr | 43 | Vindafjord |
| 12 | Butikkdrift RCN AS | 96,2 mill kr | 7 | Oslo |
| 13 | Østfold Veiservice AS | 91,6 mill kr | 57 | Moss |
| 14 | Tofte Tanktransport AS | 85,2 mill kr | – | Sel |
| 15 | Steinar Leirvik AS | 83,5 mill kr | 100 | Malvik |
| 16 | Nesnastasjonen AS | 83,0 mill kr | 8 | Nesna |
| 17 | Vimlo AS | 81,0 mill kr | 88 | Horten |
| 18 | Torkel Schive AS | 80,5 mill kr | 96 | Trondheim |
| 19 | Røkland Autosenter AS | 77,9 mill kr | 18 | Saltdal |
| 20 | Poleringskongen AS | 75,4 mill kr | 11 | Gjøvik |
Fordeling på fylker
Vestland er størst med 129 foretak, det vil si 13 prosent av alle registrerte enheter i utvalget.
Se også
- Detaljhandel med drivstoff til motorvogner i Vestland (125)
- Detaljhandel med drivstoff til motorvogner i Innlandet (115)
- Detaljhandel med drivstoff til motorvogner i Nordland (90)
- Detaljhandel med drivstoff til motorvogner i Trøndelag (88)
- Detaljhandel med drivstoff til motorvogner i Agder (73)
- Detaljhandel med drivstoff til motorvogner i Akershus (72)
- Detaljhandel med drivstoff til motorvogner i Rogaland (70)
- Detaljhandel med drivstoff til motorvogner i Telemark (52)
- Detaljhandel med drivstoff til motorvogner i Buskerud (50)
- Detaljhandel med drivstoff til motorvogner i Møre og Romsdal (50)
- Detaljhandel med drivstoff til motorvogner i Troms (43)
- Detaljhandel med drivstoff til motorvogner i Østfold (39)
- Detaljhandel med drivstoff til motorvogner i Vestfold (38)
- Detaljhandel med drivstoff til motorvogner i Oslo (37)
- Detaljhandel med drivstoff til motorvogner i Finnmark (26)
Slik er tallene beregnet
Grunnlaget er Enhetsregisteret og Regnskapsregisteret i Brønnøysundregistrene, hentet via regnskapsbasen.no, med data oppdatert 2026-10-11. Statistikken ble sist beregnet 2026-10-11 og regnes på nytt hver uke.
«Aktive foretak» er alle enheter i utvalget som ikke er slettet, konkurs, under avvikling eller under tvangsavvikling. Utvalget er alle foretak med næringskode 47.300 (detaljhandel med drivstoff til motorvogner) som hovednæring. Underenheter (bedrifter og arbeidssteder) telles ikke som egne foretak.
Ansattetall er det Enhetsregisteret har registrert. «Ansatte i alt» telles der folk faktisk jobber: i underenhetene (bedrifter og arbeidssteder, organisasjonsform BEDR og AAFY), til underenhetens kommune og næring. Hovedenheter, kommuner, fylkeskommuner og organisasjonsledd telles ikke i tillegg når de har underenheter under seg, heller ikke når underenhetene ligger under et organisasjonsledd. Et foretak som ikke har noen registrert underenhet, telles med sitt eget ansattetall. Størrelsesfordelingen og medianen bruker foretakets samlede ansattetall. Brønnøysundregistrene publiserer ikke antall ansatte for foretak med én til fire ansatte. Disse ansatte er derfor ikke med i «Ansatte i alt», og foretakene telles sammen med foretak uten ansatte. «Foretak med 5 eller flere ansatte» og medianen gjelder bare foretak der antallet er oppgitt. Driftsinntekter og driftsmargin (driftsresultat delt på driftsinntekter) hentes fra siste innsendte årsregnskap i det regnskapsåret som vises, og median brukes fremfor gjennomsnitt fordi noen få store konsern ellers dominerer.
Nyregistreringer er telt på registreringsdato i Enhetsregisteret og konkurser på registrert konkursdato. Inneværende år er derfor ufullstendig. «Største foretak» rangerer etter driftsinntektene i samme regnskapsår som summene på siden (eller siste registrerte, når siden ikke har et regnskapsår), og lenker til det fullstendige regnskapet på regnskapsbasen.no.
Last ned tidsserien som CSV (UTF-8, semikolon). Datasettet kan brukes fritt med kildehenvisning til Tallbasen og Brønnøysundregistrene.